2018-03-15, 17:03
  #1
Medlem
Hej!

Jag ska måla mitt hus för första gången och tanken från början var att måla med pensel som vanligt. Sen slog den otåliga och något lata genen till och tänkte att en färgspruta kanske skulle vara både enklare och snabbare måla fasaden med?

Vad säger målar-Flashback, vad ger bäst resultat och vad är enklast i längden, penselmålning eller färgspruta?
Citera
2018-03-15, 17:13
  #2
Medlem
kör med en spruta och efterstryk med en stor pensel
Citera
2018-03-15, 17:26
  #3
Medlem
Grusigrabbarna97s avatar
Beror väl på vilken yta det är. Ska du måla med låt säga, falurödfärg, ska det gnos in med pensel om det ska göras ordentligt. Men annars vet ja inte vad det har för roll, jag skulle definitivt köra med färgspruta och en roller. 10x snabbare och skonsammare för dig!
Citera
2018-03-15, 17:30
  #4
Medlem
olasvenssons avatar
Som kötbullen säger. Om du ska spruta, vilket går snabbare, så måste du också arbeta in färgen med en pensel.
Citera
2018-03-15, 17:34
  #5
Moderator
Arne.Ankas avatar
Kolla upp hur tjockt färglagret blir med pensel vs spruta
Citera
2018-03-15, 17:37
  #6
Medlem
dwgs avatar
Tänkt bara på dammbildning, som blir av sprutan.

Värmepaket på sprutan du hyr, och hur vinden ligger. Vill väl inte ha grannens bil i samma kulör som huset ditt.
Citera
2018-03-15, 17:51
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dwg
Tänkt bara på dammbildning, som blir av sprutan.

Värmepaket på sprutan du hyr, och hur vinden ligger. Vill väl inte ha grannens bil i samma kulör som huset ditt.

Exakt!
Sen blir det förstås en massa täckning av fönster, altaner med mera. Färgdammet når överallt.
Men idén är bra och går ju att lösa.
Citera
2018-03-15, 20:32
  #8
Medlem
Som andra redan har skrivit: Det beror på vilken yta det gäller. Om det är mycket fönster som måste täckas eller om det bara är några enstaka?

Det beror även på vilken typ av färg - Faluröd är enklare att spruta (men det fastnar otroligt bra på fönsterglas).
Sedan finns det linoljebaserad
Och det finns emulsionsbaserad
Och bara vanliga plastfärger. acryl latex m.fl.

Sedan beror det även på om du tänker använda samma kulör. Om du använder olika kulörer, måste du lägga större vikt vid appliceringen.

Obs om du sprayar färgen så måste du även vara noga med att inget kommer på sockeln.
Och även fasadens utseende har betydelse. Om du har täcklister måste du spraya alla sidor.
Citera
2018-03-15, 20:35
  #9
Medlem
mmais avatar
Latheten bedrar visheten! Med all maskering som måste till så går det fortare med pensel, för att inte prata om spillet med spruta, om du inte kör med lågtrycksspruta.
Citera
2018-03-15, 20:44
  #10
Medlem
killawifes avatar
Det är helt beroende på hur fasaden ser ut, en del fasader med djup läkt kan vara ett rent helvete att spruta. Att täcka går ganska fort om man vet vad man gör. Moderna färger behöver nödvändigtvis inte jobbas in med pensel utan går bra att spruta. Rödfärg och linoljefärger bör dock inte sprutas men det finns företag som sprutar rödfärg ändå.

Sprutdammet är dock ett gissel. Man bör endast sprutmåla utomhus när det är vindstilla.
Citera
2018-03-15, 21:26
  #11
Medlem
Kör med pensel, går fortast o blir bäst.
Jag o brorsan målade ett pär-Albin torp på en dag i somras. En på backen tar så långt han når, en på stege 😆
Citera
2018-03-15, 22:29
  #12
Medlem
cacas avatar
Varför inte prova måla huset med en Polack?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in