Citat:
Ursprungligen postat av
mangalam
Hej!
Jag vill gärna i den här tråden att vi försöker sammanställa pizzerior i Stockholm
med helst svenska vita ägare och bagare, men ägare/bagare av härkomst från andra vita länder går också ann, som t.ex Dansk, Norsk, eller liknande.
I den här tråden så tipsar vi alltså om pizzerior där t.ex nationalsocialisten kan avnjuta en pizza utan att sponsra en invandrares levebröd, eller behöva äta mat tillagad av en icke-europee.
Jag ska strax på besök i huvudstaden och önskar gärna tips om vart jag kan äta.
Och då just skräpmat, och i huvudsak pizza är favoriten så erhåller jag då hemskt
gärna tips om detta.
Jag avsäger mig tips eller kommentarer som "om du vill äta svennemat så ta sjätte tunnan" och liknande. Det är alltså pizza jag är ute efter. Och degen ska banne mig vara knådad av vita händer.
Låt tipsen hagla!
Tack på förhand
För några år sen iaf hade alla Ciao Ciao pizzerior (Stockholm) på Östermalm (2-3), Kungsholmen (1) och Vasastan (1) vita snubbar som gjorde pizzan iaf. Både svenskar och italienare, kanske nån jugge o kanske nån sydamerikan. Vet inte hur det ser ut nu.
Ciao Ciao var (såvitt jag vet) först i Sverige med dyrare "designer pizza" med äkta prosciutto istället för burkskinka, färska kryddor, färska tomater, färska champinjoner istället för burk och torkat.
Förvänta dig äkta olivolja och pinjenötter. Förvänta dig ICKE samma priser som i Bagarmossen.