2019-08-24, 17:40
  #2581
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av klyban
Ja, det gått bra för Kina med tarifferna, de har ökat sin handelsöverskott mot USA.


Det är slut med det nu din lilla kommunist. Trump kommer sätta stopp för det.
Citera
2019-08-24, 17:54
  #2582
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Barbequeken
Det är slut med det nu din lilla kommunist. Trump kommer sätta stopp för det.
Dock är detta exakt vad som skett, och jag har inte haft ett skit med detta och göra.
Så prata om mig är inte nödvändigt med Kina och USA handelskrig som skulle vara så enkelt och vinna.

Hur ska trumpen sätta stopp för detta, han har ju redan backat och skulle vänta tills jul och höja och för hjälpa julhandeln.
Och sen ser vi klara tecken på avmattning och början av en lågkonjunktur.

Så svårt och se nått som trumpen kan stoppa detta.
Men ge upp ståltullarna är en, men det är en så extrem prestige förlust, så man låter hellre Amerikanska folket ta den smällen.

Ad hominem får dig bara se korkad ut.
Citera
2019-08-24, 17:55
  #2583
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Barbequeken
Det är slut med det nu din lilla kommunist. Trump kommer sätta stopp för det.
Hittills har det bara inte fungerat. Det här kostar amerikanerna en massa pengar och Kina är inte ens nära att behöva ge sig. Trump har rätt i sak, men är alldeles för korkad för att göra det på ett sätt så att USA tjänar på det.
Citera
2019-08-24, 18:29
  #2584
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Amaratto
Hittills har det bara inte fungerat. Det här kostar amerikanerna en massa pengar och Kina är inte ens nära att behöva ge sig. Trump har rätt i sak, men är alldeles för korkad för att göra det på ett sätt så att USA tjänar på det.
Vilka pengar kostar det Amerikanerna?
Citera
2019-08-24, 18:36
  #2585
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Amaratto
Hittills har det bara inte fungerat. Det här kostar amerikanerna en massa pengar och Kina är inte ens nära att behöva ge sig. Trump har rätt i sak, men är alldeles för korkad för att göra det på ett sätt så att USA tjänar på det.

Du fantiserar bara. Internationella valutafonden konstaterar detsamma som Trump.

Citat:
Donald Trump’s claim that his protectionist measures are hurting China more than the US has received support from the International Monetary Fund in new forecasts showing how a fresh slowdown in the global economy has been concentrated in emerging economies.

Citat:
In China, the negative effects of escalating tariffs and weakening external demand have added pressure to an economy already in the midst of a structural slowdown and needed regulatory strengthening to rein in high dependence on debt.

https://www.theguardian.com/business...r-china-us-imf
Citera
2019-08-24, 19:44
  #2586
Medlem
Dom globala storföretagen med USA som hemmabas anser at dom helt enkelt inte kan eller ens vill lämna Kina, det vore en ekonomisk katastrof som skulle spilla över och skada USA rejält.

Och skulle USA-baserade megaföretag behöva paniksälja tillgångarna i Kina för att Trump hänvisar till ännu ett nationellt nödläge för USA(USA verkar visst var en nation i ständig nationell kris) så blir det till kanske till reapris och dom nya ägaren kan starta upp verksamheten i Kina i färdiga lokaler och en uppbyggd kundkrets allt medan då USA tappar viktiga marknadsandelar och miljarder dollar i förlorade investeringar och i framtida försäljning. ev. etableringsvinnare på sikt är i så fall andra låglöneländer då alternativet att etablera sig på hemmaplan oftast inte försvarbart ekonomiskt eller ens realistiskt.
Och att Kina är en brutal diktatur som kopierar och sk-ter i patentlagar har man ju vetat sedan tidigare så att politiskt åberopa det nu är just bara politik.
Verkar som många glömt att även Trump har hyllat Kina och dess snabba tillväxt och dess tillverkningsindustri.

Att då via twitter beordra företagen att lämna Kina känns ju både omoget, paniskt men är konstitutionellt som väl är inget att bry sig om, men lite oro ändå. Så var häckar makten i USA nu när dom så väl behövs som avkylning och ett vuxenagerande och motvikt till Trumps oberäkneliga attacker på omvärlden. Har kongressens republikaner totalt glömt varför dom sitter på sina stolar. Alla kan väl ändå inte var lika stora syltryggar och nickedockor som presidenten kan man tycka.

Och pinsamt nog, i stort sett allt som Trump gör, bestämmer och beordrar i handelskriget är ju republikanerna ideologiskt emot egentligen. Trump kör ju nästan vänsterpolitik i sin syn på handel och näringspolitiken.
Citera
2019-08-24, 20:15
  #2587
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Barbequeken
Alla nationalekonomer kan tala om för dig att Kina är mycket beroende av export. Och USA är en av de största marknaderna. Trump har truimf och det vet han. Sen kan en kommunist som du troligen välja bort den fakta. Men det ger inte Kina bättre förutsättningar i handelskriget mot Trump. De har redan ett handikapp i volymerna.

Major car companies wil lbe hi tparticularly hard by the increase in tariffs, particularly Tesla Inc .and Ford MotorCo., as well as Germany’s BMW AG and Daimler AG’s Mercedes Benz. The se companies build a significant number of vehicles in the U.S. for export to China— mostly premium models—anda higher tariff could force them to raise prices and lose sales. China is the second-largest export market for U.S.-made autos,accountingfor$6.2billion of exports last year,


China’s retaliatory measures, imposed on a total of about $75 billion of U.S. goods, are set to go into effect on Sept. 1 and Dec. 15.

Det här handelskriget skadar alla. Men om man bara ser till USA och Kina och funderar vem som klarar sig bäst i längden så tror jag Kina. Trump svänger fram och tillbaka. Han säger ju att det är bra med tarifferna för det flödar in pengar från Kina men ändå sköt han på vissa tariffer till december och sen att han vill att folk ska sluta ha affärer med Kina. Varför ska folk sluta med det när det är en så jättebra affär för USA?
Citera
2019-08-24, 20:25
  #2588
Medlem
Citat:
Agricultural commodities slumped on Friday. Farming has suffered especially hard from the retaliation to Mr. Trump’s trade measures.

Near Taylor Ridge, Ill., farmer Phil Fuhr has been left sitting on bushels of soybeans he harvested last year. He said he had hoped a trade resolution between the U.S. and China would lift prices so he could sell them this summer. China’ s announcement “was definitely a step in the wrong direction,” said Mr. Fuhr, who sells much of his crops to grain-shipping terminals along the nearby Mississippi River.

“There’s a lot of soybeans sitting there with no home.” Economists say China is having a harder time retaliating in proportion to the U.S.’s moves, since it imports fewer products from the country.

That is one reason it is hitting U.S.-made cars with 25% tariffs this time around; Beijing had imposed, then suspended, this set of tariffs last year. Soon after Mr. Trump announced his plans for fresh tariffs set for Sept. 1, Beijing responded by announcing the freezing of purchases of U.S. agricultural products and letting its currency drop to its lowest level in a decade. A weaker yuan makes Chineseexports cheaper.
WSJ


Jordbrukarna har nu fått sällskap av biltillverkarna. Trump förstör för ekonomin och i förlängningen för sitt omval.
Citera
2019-08-25, 11:27
  #2589
Medlem
På en rak fråga från en reporter om Donald Trump känner ånger för hur handelskriget med Kina har eskalerat så säger presidenten ja.

https://www.apnews.com/06f366787f0d4bd69396e5519526e897
Citera
2019-08-25, 12:23
  #2590
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
På en rak fråga från en reporter om Donald Trump känner ånger för hur handelskriget med Kina har eskalerat så säger presidenten ja.

https://www.apnews.com/06f366787f0d4bd69396e5519526e897
Rätt lustigt faktiskt, detta påminner om när han byggde kasinon, där han lyssnade på ingen och är den som mer eller mindre förlorade mest pengar i hela USA pga det dåliga ekonomiska beslutet.

För ha framgång i politik och göra rätt beslut, så bör man gjort sin hemläxa först.
Och den berättade att ståltullar inte fungerar längre, och USA fall på stålet, det är av egen inkompetens i företagen och utveckling och inget staten ska stå för företags snålhet i utveckling.

Det är där man skulle stödja om man skulle lägga pengar, än detta som kostar USA sååååååå många miljarder för inget.(mål var minska handelsunderskott, det omvända skedde)
Även trumpen kommer nog aldrig erkänna detta fel i klarspråk, i så fall måste ju han avsluta tarifferna och strafftullarna direkt och i samma sekund han säger det.
Och det är samma som ett nederlag av extrema mått, redan större än det nederlag man skapat för bönderna pga detta med tariffer och ståltullar.
Citera
2019-08-25, 13:39
  #2591
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
På en rak fråga från en reporter om Donald Trump känner ånger för hur handelskriget med Kina har eskalerat så säger presidenten ja.

https://www.apnews.com/06f366787f0d4bd69396e5519526e897

Lol. Rättvisande återgivelse och översättning av dig.

Citat:
“Yeah. For sure,” Trump told reporters when asked if he has second thoughts about escalating the trade dispute, adding he has “second thoughts about everything.”
Citera
2019-08-25, 14:45
  #2592
Medlem
whogivesafucks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
Kina och omvärlden..??

Du får det att låta som vore det en kamp mellan US och resten av världen, bevare oss väl från din världsbild, den leder oss i fördärvet på riktigt. Nån måtta får det väl ändå vara på er fjantliberaler, jag tror att när skiten träffar fläkten lär du se ut som en fågelholk..

Men jag får nu säga att det är ett handelskrig, det har eskalerat så mycket de senaste veckorna att det kan kallas så.
Bra, fajten med Kina måste tas, och den vinns inte av "liberaler" med rumpan i vädret, sanna mina ord.

Handelskriget är startat av Trump och hans ego. Han kan tydligen inte förstå att man måste ha en väl utarbetad och långsiktig strategi för att slås mot en brutal diktatur.
Fjanta runt som han gör leder rakt ner i fördärvet. För du kan inte vinna mot Kina. Nu slår han undan fötterna på alla och en var.

Det som var klockrent var att dra åt tumskruvarna på Huawei. Men, han borde ha gett sina egna amerikanska företag chansen att i god tid förbereda sig.
Likaså för nya idiotutspelet där han kör på som den lilla diktator han verkar vilja vara.

Gör klart för egna företag vad som kommer. Ge dem en chans till omställning. Förklara också för folket att nu kommer allt bli dyrare för jag tillåter inte att ni köper kinesiskt !
Gilla läget och rösta på mig nästa år igen........
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in