Citat:
Ursprungligen postat av
Betongbaletten
Lite nyfiken: vad har du för belägg för att mäns psykiska problem beror på att dom uppfostras av mammor som anser män vara värdelösa?
Till en viss del åtminstone , de kan ju också vara mobbade av andra barn , sen kan det vara innehållet i de kurser som lärs ut i skolan , sen medfött , sen kan de bero på olika andra personer i barnets närhet.
Sen har vi den övergripande ideologin . om t.ex personer lever under kommunism eller nazist så blir personerna i det landet ofta påverkade och ganska otrevliga.
Allt möjligt påverkar personer.
Barn är oftast mycket mer känsliga eftersom de kan inte dra sig ur utan blir de utsatta för något så är de i en hopplös ,situation. Det värsta är att ha dåliga föräldrar eftersom det är de som ska skydda dem och är det de som utsätter barnet så är det extra illa.
I incels fall har vi också det olösliga problemet för hur de ska kunna få sex och de funderar på det mycket och en del incels blir destruktiva och börjar våldta kvinnor ,bara för att lösa problemet.
Andra incels ser sig själv som värdelösa och avslutar sitt liv.
Många andra incel blir drogberoende : alkohol , starka mediciner eller narkotika.
Ett ytterst litet antal löser situationen genom att hitta någon att ha sex med.