Citat:
Ursprungligen postat av
-DaRude-
Ja, så är det. Frågan är om han i så fall begick självmord för att han avskydde sig själv till följd av ärekränkning och den situation han försatt sig i, eller om han snarare såg sig själv som ett offer för media och folkpöbeln. Oavsett hade detta glömts bort så småningom, detta är ju fortfarande rykande färskt relativt sett.
Jämför med dramatenchefen som utmålades som pervers snuskgubbe av media under metoo, en tid då det inte längre krävdes några bevis överhuvudtaget. Karln blev märkt för livet enbart på grund av tunna indicier ryktesvägen. Han kunde aldrig tvätta bort den stämpeln oavsett om det var påhittat eller inte, så han tog livet av sig på grund av medias drev. Men i det här fallet rör det ju sig om en gubbe som möjligen kärat ner sig i en attraktiv kvinna och som agerat jävigt men likväl ömsesidigt mellan två vuxna, det borde man kunna komma över. Vem skulle ens bry sig om detta om ett år? Möjligen att han tog livet av sig för att han blev besatt av henne och insåg att han aldrig kan få henne på riktigt och till råga på det också blev ensam uthängd som måltavla för denna soppa.
Mna kna inte jämföra dessa. Men
Antingen klarar de han inte pressen eller så kom verkligheten ifatt honom.
Han träffade en Succabuss.
En kvinna som suger all livslust av en .an och lämnar honom som ett tomt skal när hon är klar.
Löfving har försakat sin familj, sitt jobb och sitt rykte för att ge denna kvinna alla fördelar.
När hon sedan var klar så går hon vidare, kallar det för en flyktig romans, inget seriöst och har redan nästa man i sitt grepp.
Sitter i medias finrum och berättar hur bra hon varit och är helt oskyldig till allt eftersom hon inte kunnat veta eller förstått något.
När rapporten kommer så är hon heeeelt fri från ansvar eller liknande utan allt är lövings fel och där sitter han.
Fullständig lurad och bedragen. Med noll förtroende av kollegor, skammen av alla sina polisiära medarbetare som har istället lät sin älskarinna går före i karriären för att HAN skulle vara henne till lags.
När han förstår att han är så grundlurad så är det inte konstigt det slutar nu.
Det här är varför Sveriges ledig ser ut som det gör. Oerfarna jävla våp till män som låtsas vara maktpersoner men är barn.