Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2018-10-17, 16:43
  #7981
Medlem
För de som inte lyssnat på "Framgångspodden" ges här en ungefärlig utskrift av det Özz sa om Advokatsamfundet:
Citat:
- Men var det så att ni, din svåger betalade allt till Akilov svart?
- Nej alltså för dom som är intresserade, jag har ju lämnat allt det här bakom mig, jag kan ju idag med stolthet och vara rak i ryggen säga att jag har gått ifrån det här och lämnat det bakom mig och det som skett har skett och dom som är intresserade, verkligen genuint intresserade, så finns det ett beslut från Advokatsamfundet, på deras hemsida, advokatsamfundet.se, där man kan se hur allting har skett, vad som har hänt och så vidare, men det är för dom som är genuint intresserade, och där kan man se att jag har inte haft en inblandning i det här överhuvudtaget och i den här renoveringen som har skett på sommarhuset då där min systers man har haft hand om det och så vidare...
Citera
2018-10-17, 20:57
  #7982
Medlem
CapsLock99s avatar
Tack Medianox. Det finns all anledning att inte lägga detta bakom sig. Tror fler med mig inte accepterar lagöverträdelser samt att finansiering av blivande terrorister utan arbetstillstånd tolereras och detta även av våra rättsvårdande myndigheter!

För många har detta blivit själva sinnebilden av att systemet inte fungerar. Sverige har tappat det. Önskar man återbygga förtroende bör man omgående sätta en åklagare på fallet.

Citera
2018-10-18, 08:19
  #7983
Medlem
Mycket bra med uppdateringen om informationen till Advokatsamfundet. Ser fram emot resten av inläggen till samfundet. Självklart förvånande att samfundet avskriver sitt medlemsärende för samtidigt måste ju Skatteverket utreda överföringarna. Då får vi så småningom veta hur detta med svarta ersättningar till "anställda" hanteras.

Hur är dessa 85 tkr alls bokförda och redovisade?

Nej, Özz och Debbie kan nog inte ha "lagt det här bakom sig".
Citera
2018-10-18, 09:20
  #7984
Medlem
2. Debbie Nujens yttrande

"De omständigheter som Debbie Nujen har anfört i ärendet kan sammanfattas på följande sätt: Hon har inte haft Rakhmat Akilov som klient. Hon har inte känt till att han arbetat på hennes och broderns gemensamt ägda sommarhus på Gotland. Hon har inte utfört de överföringar av pengar till Akilov som gjorts från hennes och makens gemensamma konto. Hon har inte varit involverad i renoveringen av något sommarhus i Tingstäde på Gotland. Renoveringsarbetet har inte haft något samband med hennes advokatverksamhet. Hon har inte någon annan information att ge i ärendet än den hon lämnat i sina yttranden. Hon har inte medvetet lämnat några felaktiga uppgifter till nämnden om vad som förevarit. Hon har inte själv sammanställt den information hon lämnat utan vartefter inhämtat den från sin make. Vid tidpunkten för renoveringen har hon inte haft kännedom om dessa förhållanden.

Efter att disciplinnämnden beslutat att inleda ett disciplinärende mot Debbie Nujen fick hon från nämnden bland annat frågan vilken mottagare och vilket kontonummer som den anlitade entreprenören hade angivit att betalningen för utfört arbete skulle ske till. På den frågan har Debbie Nujen aldrig svarat, vilket borde vara graverande både för henne själv och hennes make. Hon säger först att det inte går att få ut kontonummer och kontohavare via banken med anledning av att transaktionerna har ägt rum för flera år sedan. Hon säger därefter att banken skall överväga om den kan ge ut "alla dessa uppgifter" med hänvisning till den tid som har förflutit och den banksekretess som råder. I det sista kompletterande yttrandet till nämnden från hennes advokat biläggs visserligen ett kontoutdrag från Debbie Nujens och makens gemensamma konto för tidsperioden 1 augusti - 31 oktober 2015. Men inte heller detta kontoutdrag visar till vilka kontonummer och kontohavare som överföringarna har gått under den aktuella tidsperioden. Debbie Nujens advokat har till yttrandet bifogat ett intyg från banken i vilket intygas att dessa uppgifter inte går att få fram.

Det Debbie Nujen gör i sina skriftliga yttranden till Advokatsamfundet och dess disciplinnämnd är alltså att bestrida allt som eventuellt skulle kunna läggas henne till last. För en advokat som försvarar sin klient kanske detta är en naturlig och ibland även framkomlig väg, men för en advokat som med näbbar och klor försöker försvara sig själv och sin heder leder den obönhörligt förr eller senare till en återvändsgränd eller rent av ett stup. För givetvis går det lätt att få fram både kontonummer och kontohavare för alla transaktioner som har gjorts på makarnas bankkonto åtminstone fem år tillbaka i tiden, om inte annat så med polisens hjälp."
__________________
Senast redigerad av medianox 2018-10-18 kl. 09:37.
Citera
2018-10-18, 22:52
  #7985
Medlem
Lysande Medianox. Följer uppläggen. Kommenterar sedan. Tack!
Citera
2018-10-19, 09:34
  #7986
Medlem
3. Rickard Damms vittnesmål

Då Debbie Nujen påstår att hon successivt inhämtat all information i ärendet från sin make Rickard Damm, får denne i sammanhanget betraktas som ett presumtivt kronvittne. Följande är en sammanfattning av hans eget vittnesmål, såsom detta förmedlats till disciplinnämnden via Debbie Nujen.

När makarna "omkring 2011", som det står i nämndens utlåtande, beslutade att renovera sitt 255 kvm stora bostadshus i Nacka bestämde sig Rickard Damm för att leta upp en lämplig entreprenör - på Blocket. Han skrev där ner vad han ville ha hjälp med och fick sedan offerter från olika personer som hade registrerat sig på sajten som hantverkare och byggentreprenörer. På så sätt hittades till slut en i Rickard Damms tycke lämplig person med enskild firma, som vid kontroll visade sig vara registrerad för F-skatt. Han kom överens med denne om att betalning för utfört arbete skulle ske på löpande räkning mot att nedlagd tid redovisades. Pengarna skulle sättas in på bankkonto som entreprenören anvisade. Denne skulle sedan själv sköta kontakterna med Skatteverket för inbetalning av preliminär skatt och sociala avgifter för anlitad personal, momsredovisning etc.

År 2015 anlitade Rickard Damm samma person som entreprenör för renoveringen av Özz och Debbie Nujens nyinköpta sommarhus i Tingstäde på Gotland. Initiativet till renoveringen togs av honom själv. Han träffade nu en ny överenskommelse om "villkoren för arbetet, betalning och andra detaljer" som det står i disciplinnämndens utlåtande, vilken var identisk med den som tidigare gällt vid renoveringen av bostaden i Nacka. Debbie Nujen informerades aldrig om några detaljer utan fick bara veta att parterna hade kommit överens. Om Rickard Damm kontrollerade den anlitade entreprenörens firma för F-skatt även denna gång, framgår inte. Av disciplinnämndens egenhändigt inhämtade bolagsinformation framgår dock, att firman i fråga avregistrerades för F-skatt redan den 26 januari 2012 och avregistrerades i momsregistret samt som arbetsgivare den 28 juni 2012. Avregistreringen har sannolikt skett medan entreprenören ännu var verksam med renoveringen av bostaden i Nacka.

Trots överenskommelsen att entreprenören skulle redovisa arbetstid och anvisa konto för betalning tog Rickard Damm i september själv kontakt med måleriarbetarna i Tingstäde, som lämnade tidsredovisning på plats och även angav till vilket bankkonto betalningen skulle ske. En av arbetarna talade bättre svenska än de övriga och det var med honom som Rickard Damm kommunicerade. Arbetaren i fråga kan inte gärna ha varit någon annan än Rakhmat Akilov själv, som uppgav sitt eget personkonto i Nordea. Rickard Damm överförde därefter vid fyra tillfällen själv pengar från sitt och Debbie Nujens gemensamma privatkonto till Akilovs personkonto. Men vid ett tillfälle erlade hans svärfar Mamoste Nujen av någon anledning betalningen från sitt eget bankkonto. Detta förklarar Rickard Damm med att han själv då "troligtvis" inte hade varit "på plats". Tilläggas bör här att Mamoste Nujen är mantalsskriven på samma adress som dottern och svärsonen och att de alla därför troligtvis bor på samma plats. Men att själva betalningen skedde från Mamoste Nujens eget bankkonto måste rimligen ha någon annan förklaring än den av Rickard Damm angivna."
__________________
Senast redigerad av medianox 2018-10-19 kl. 10:04.
Citera
2018-10-19, 12:56
  #7987
Medlem
zurfarns avatar
Föredömligt sammanfattat och utsökt formulerat, medianox.
Citera
2018-10-19, 23:43
  #7988
Medlem
CapsLock99s avatar
Medianox. Tack.
Citera
2018-10-20, 07:44
  #7989
Medlem
I en stat där Rättssäkerhet står broderat överst på den nationens stolta banér, där skulle den text som Medborgare 'medianox' nu håller på att publicera komma att i grunden göra skillnad.

Där skulle skygglappar falla, där skulle räfst och rättarting komma att hållas, där skulle i utredningssammanhang inga personliga hänsyn längre tas, där skulle inte heller de stora mediahusen längre tiga om t ex korruption inom den nationens advokatsamfund och slutligen:
Där skulle stora delar av klanen Nujen komma att ställas inför rätta och det med all rätt!

Återstår nu bara att vänta och se hur nationen Sverige kommer att hantera detta som vi nu i en underbart välskriven juridisk följetång kan njuta av.
TACK!
Citera
2018-10-20, 09:29
  #7990
Medlem
4. Projektmagasinet i Tingstäde

"Debbie Nujens yttranden och makens vittnesmål ger tillsammans med disciplinnämndens egna formuleringar lätt intryck av, att ärendet bara handlar om ett högst begränsat renoverings- eller målningsarbete på familjens sommarhus på Gotland: "Det är en gammal skola, som med sina många rum är en utmärkt samlingsplats för hela släkten, vilket också var syftet med förvärvet." Detta intryck förstärks av Debbie Nujens påstående, att hennes make personligen tog aktiv del i att ställa i ordning skolan: "Han utförde även visst arbete själv, samt ledde arbetet i stort." Att några målningsarbetare då fått betalt för sitt arbete genom att pengar överförts via internet från ett privat konto till ett annat, utan att några fakturor eller någon annan dokumentation har sparats, kanske många skulle vara beredda att se mellan fingrarna med - och uppenbarligen har också disciplinnämnden valt att göra så. Nämndens ledamöter har nog inte varit medvetna om, att Özz Nujen, Debbie Nujen och Rickard Damm redan tre år tidigare varit involverade i ett betydligt större byggnadsprojekt på Gotland. Projektet omnämns överhuvudtaget inte i disciplinnämndens utlåtande, varför det inte heller framgår om samma entreprenör utan F-skattesedel anlitats för detta projekt som för renoveringen av familjens bostadshus i Nacka omkring 2011 och familjens sommarhus i Tingstäde 2015.

Den 2 augusti 2012 förvärvade Özz och Debbie Nujen tillsammans en första fastighet i Tingstäde om 9000 hektar mark som såldes av Försvarsmakten. På egendomen fanns då bara kvar ett 342 kvm stort kallförråd i två våningar som uppförts 1901 för att tjäna som projektilmagasin. För fastigheten, som är belägen ca 3,5 km från Tingstäde centrum, betalade syskonen 1 050 000 kronor. Syftet med förvärvet var tveklöst att av det gamla magasinet skapa ett asylboende för flyktingar. Debbie Nujens arbete som advokat var nästan till uteslutande del inriktat på asylärenden. Hennes make Rickard Damm hade vid sidan av sitt arbete som VD för ett Telia-bolag en egen firma, R Damm Invest, som enligt bolagsbeskrivningen bland annat hade till uppgift att förädla och förvalta fastigheter samt idka byggledning. Ombyggnaden av magasinet blev mycket omfattande och pågick under flera år med hjälp av inhyrd utländsk arbetskraft, huvudsakligen balter. När byggnaden stod färdig rymde den förutom ett väl tilltaget storkök och generösa gemensamhetsutrymmen, åtta sovrum, åtta badrum och två separata WC. Kostnaden för byggnadsprojektet måste, om det har genomförts i enlighet med gällande lagar och regelverk, ha uppgått till ett mångdubbelt större belopp än inköpspriset för fastigheten. Bara de åtta badrummen kan om de är utförda enligt stipulerade byggnormer kostnadsberäknas till ca 1,6 miljoner kronor.

När byggnadsprojektet stod klart fanns inte längre någon efterfrågan på asylboenden på Gotland, varför anläggningen istället lades ut för uthyrning på den internationella semesterhussajten HomeAway. Priset för en semestervecka för 16 personer i den tilltänkta flyktingförläggningen sattes till 335 USD per natt eller runt 30 000 kronor för en vecka. Som kontaktperson och ägare till anläggningen stod länge "Debbie" men uppgiften ändrades efter att ha uppmärksammats på sociala medier i somras till "Rickard"."
Citera
2018-10-20, 10:53
  #7991
Medlem
5. Skolfastigheterna i Tingstäde

"I början av 2015 lade Özz och Debbie Nujen via familjebolaget Hyrfrid AB ett vinnande bud på den centralt belägna skolfastigheten i Tingstäde, som innan den såldes av kommunen delades upp på två fastigheter. Den ena fastigheten, Tingstäde 1:125, hyste ett gammalt sockenmagasin och en kommunal skolbyggnad från 1910. Den andra fastigheten, Tingstäde 1:142, hyste den anrika Gazeliigården, en av öns första skolbyggnader som uppfördes på privat initiativ redan 1826.

Mycket tyder på att även detta förvärv initialt gjordes med avsikt att skapa ett asylboende. Några månader efter fastighetsförvärvet bildades nämligen Othem Omsorg AB med Debbie Nujens make Rickard Damm som styrelseordförande. Företaget skulle enligt bolagsbeskrivningen bland annat bedriva boende just för ensamkommande flyktingar. Den största flyktingströmmen någonsin väntades till Sverige senare under året och det var många som låg i startgroparna för att utnyttja invasionen och själva tjäna en slant - så även på Gotland. Byborna hade alltså befogad anledning för sin oro, att den gamla skolfastigheten som tidigare utnyttjats av traktens hembygdsförening snart skulle förvandlas till ett för de nytillträdda ägarna lukrativt flyktingboende. Skolans klassrum skulle lätt kunna byggas om till sovsalar och i Gazeliigården fanns redan ett välinrett kök och en stor matsal som tidigare hade fungerat som matbespisning åt skolbarnen. Fastigheten med skolan och sockenmagasinet inköptes av Özz och Debbie Nujen gemensamt (50/50) för 2 235 000 kronor.

Sockenmagasinet byggdes först om till ett 70 kvm stort bostadshus innehållande ett fullt utrustat kök, ett vardagsrum, två sovrum och ett badrum. Det var bråttom att få igång byggandet så någon ansökan om byggnadslov lämnades aldrig in till kommunen - åtminstone går det inte att finna några handlingar rörande ombyggnaden i arkiven. Byggnadsnämnden hade kort innan Özz och Debbie Nujen förvärvade fastigheterna antagit ett kulturprogram med tillhörande riktlinjer för användning av och och strategi med prioriterade områden. Det är högst osannolikt att att byggnadslov skulle ha beviljats för en ombyggnad av det mer än 300 år gamla välbevarade sädesmagasinet med sina karakteristiska ventilationsöppningar till ett asylboende eller semesterhus. Bättre då att ställa myndigheterna inför fait accompli och eventuellt skaffa de nödvändiga tillstånden i efterhand - ett av kapitalstarka byggherrar på Gotland tyvärr allt vanligare förfarande. Även sockenmagasinet lades när det stod färdigt ut på Home Aways semesterhussajt för 6 500 kronor per vecka.

Skolbyggnaden var som framgått hösten 2015 föremål för bland annat målningsarbete. Det är osäkert vilka renoveringsåtgärder som därefter har vidtagits. Men av bilder som tidigare legat ute på nätet men sedan tagits bort kunde man tydligt se, att ett av klassrummen hade förvandlats till ett stort välinrett kök med matplats för åtminstone ett 20-tal personer runt det väl tilltagna långbordet. Någon ansökan om byggnadslov för de åtgärder som vidtagits har inte heller här lämnats in till kommunen. Däremot lämnade Debbie Nujen i våras som byggherre in en anmälan om uppförande av ett redan inköpt växthus på tomten. Därmed visade hon bara, att hon som advokat inte var bekant med gällande regelverk. Då skolfastigheten inte är klassad som bostadsfastighet är inte heller de så kallade attefallsreglerna tillämpliga. Först efter att Debbie Nujen har lämnat in en ansökan om byggnadslov för att ändra fastighetens användning och fått denna beviljad kan hon göra en anmälan om att uppföra ett växthus på tomten. Nu riskerar hon istället att byggnadsnämnden beslutar att starta ett tillsynsärende, som med säkerhet kommer att leda till att också den olovliga ombyggnaden av sockenmagasinet upptäcks av kommunens inspektörer.

Gazeliigården från 1826 inköptes efter uppdelningen av skolfastigheten av Özz Nujens bolag Nujen Media AB för 1 535 000 kronor. Inte heller denna fastighet är klassad som bostadsfastighet, varför byggnadslov krävs för att förändra fastighetens användning. Någon sådan ansökan har inte inkommit till kommunen från Özz Nujen eller hans bolag. Ändå har en 50 kvm stor bostadslägenhet med egen ingång inretts med kök, vardagsrum, två sovrum och ett badrum. Även denna bostad har lagts ut på HomeAways internationella semesterhussajt till en hyra om ca 6 000 kronor per vecka."
__________________
Senast redigerad av medianox 2018-10-20 kl. 11:09.
Citera
2018-10-20, 12:51
  #7992
Medlem
Lysande Medianox!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in