2018-01-30, 12:39
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hydrahead
Nya flickvännen är alltså född 1999.
Han verkar fortfarande ha en förkärlek för unga tjejer.
Visar bara på att han själv inte har nån livserfarenhet eller intelligens. Han klarar inte av mogna tjejer som har koll på saker och ting.
Citera
2018-01-30, 12:42
  #134
Medlem
Har jag missuppfattat det här fallet eller har polisen bestämt att det inte var så farligt för BO att bli påsatt av GM så hon får leva med det för att förenkla sin egen vardag?
Citera
2018-01-30, 12:52
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ben-Benn
Har jag missuppfattat det här fallet eller har polisen bestämt att det inte var så farligt för BO att bli påsatt av GM så hon får leva med det för att förenkla sin egen vardag?
Nej, de anser att hon ljög därför att hennes kriminelle f d pojkvän påstår det efter att hon gjorde slut med honom. Hämndmotiv alltså. Han var dessutom kompis med våldtäktsmannen. Och utredarna gjorde en undermålig utredning och lade ner våldtäktsåtalet. Men våldtäktsmannen får skadestånd som flickan skall ge honom. Och hon HAR med all säkerhet blivit våldtagen.
Citera
2018-01-30, 12:56
  #136
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Nej, de anser att hon ljög därför att hennes kriminelle f d pojkvän påstår det efter att hon gjorde slut med honom. Hämndmotiv alltså. Han var dessutom kompis med våldtäktsmannen. Och utredarna gjorde en undermålig utredning och lade ner våldtäktsåtalet. Men våldtäktsmannen får skadestånd som flickan skall ge honom. Och hon HAR med all säkerhet blivit våldtagen.

Du kan inte tolka det som att det valt att förenkla sin vardag genom att skapa den tolkningen, så att flickan därmed ska finna sig i att bli påsatt av gm och i princip får böta därför att hon haft fräckheten att göra anspråk på rejäla arbetsinsatser från rättsväsendet?
Citera
2018-01-30, 13:19
  #137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av betase
Tror inte det finns någon av dom med på klassfotot. Om du syftar på killen uppe till vänster så är det en helt annan kille hans tagg finns högre upp än den jag tror du åsyftar på . Länkarna är nog inte relevant och ska nog tas bort så ingen oskyldig blir inblandad ?
Först så vill jag informera om att det inte går att redigera inlägg som är äldre än 1 timme, med det sagt så nej inget ska ändras i det inlägget.
Bilden kommer från AL facebook och om du klickar på rätt tagg så blir du även vidarebefordrad till samma facebook profil, om det sedan skulle vara fel person som är taggad och du har problem med det så skicka ett meddelande till den som lagt upp bilden.
Jag påstår inget utan länkar endast av den information de själva delar med sig.
Jag ser heller inget som tyder på att det är fel AL facebook profil som länkats i tråden.
Om du har problem med en skenande fantasi från en snart 6år gammal bild och väljer att blanda in oskyldiga så ligger snarare problemet hos dig.
Citera
2018-01-30, 13:34
  #138
Medlem
bussilegos avatar
1. Saken det gällde om i domstolen rörde sig om falsk tillvitelse. Alltså inte en andra chans att driva frågan om våldtäkt eller ej.

2. Samhället / domstolar är verkligen intresserade av att falska beskyllningar från tjejer / kvinnor helst försvinner. Det blir därmed lättare i framtiden att få fällande domar. Skulle det snarare visa sig att allt fler tjejer / kvinnor ljuger, så kommer det för all evighet uppstå tvivel när typ våldtäkter anmäls. Den samhällsutvecklingen vill man inte ha och det enda sättet är att vid något enstaka fall då och då fälla en tjej / kvinna för falsk tillvitelse.

3. Fake media - Kalla Fakta vinklar och vrider på saker. Vissa saker tar de inte ens reda på själva och redovisar i programmet. Som någon redan påpekat i tråden, så är FUP rätt ointressant för det finns omedelbarhetsprincipen som bygger på att man tar fasta på vad som sägs i domstolen. Poängteras ska då även göras att domen är skriven för att fällande dom och skriven därefter. Man kan har undantaget saker som haft betydelse för en annan utgång.

* Observera en sak att bandupptagningar gör sig domstolarna av med rätt snabbt. Ett fint sätt att verkligen sopa igen spåren på domar som kan vara helt felaktiga. MAO kan " eliten " inom juridiken härja fritt och inte ifrågasättas. Men IP-nummer ska helst lagras i flera år så man kan sätta dit en fildelar.

4. Kalla Fakta ifrågasätter inte om man själv kan orsakat skadorna. Man köper det rakt av att för ingen skulle göra så om man inte själv tänkt anmäla. MEN... om man låter någon annan anmäla bortser man ifrån. Sanna planterar ett frö hos pojkvännen och drar ut några dagar innan hon berättar allt.

Kalla Fakta frågar heller inte varför modern och systern inte " ställde upp " som vittnen.

Kalla Fakta frågar inte heller om den åtalade verkligen ville överklaga utan det vinklar man som att det åligger på försvarsadvokaten. Kan ju vara svårt att överklaga om inte klienten vill och klienten har ju Kalla Fakta talat med men denna fråga har tydligen inte ställts eller redigerats bort.

5. Tidsangivelser. Den enda tidpunkten som är relevant i fallet är kl. 21,41. Det är då Sanna påbörjar sin konversation med pojkvännen.

Hade nu Kalla Fakta granskat de vittnen som inte är partiska och grävt vidare, så hade nog Kalla Fakta kommit fram till samma som polisen gjorde hösten 2012 och man hade aldrig gjort detta avsnitt och lurat massa tittare och göra de upprörda över hur en stackars våldtagen flicka aldrig skulle ljuga och sedan själv dömas för att hon just ljög.

Jag undrar ju såklart hur lång tid det tar att gå i normal fart från Tallvägen där Sanna och Elias sedan gick skilda vägar. Jag undrar även hur lång tid det tar för Elias från samma ställe att ta sig hem till sin mamma.

Vi vet ju att Elias var hemma runt kl. 21,40 - 21,50. Hans mamma är tämligen säker på detta och att ifrågasätta det vittnet är löjligt. Intressant vore att veta vad Elias far sagt om när pojken och Sanna lämnade hans hem. Det tar inte Kalla Fakta upp men även här kan man rekonstruera det genom att helt enkelt låta Elias gå från Tallvägen där de skiljde sig åt och istället gå tillbaka till sin far. Det sistnämnda kan vara intressant om Elias far kanske kan ge en mer exakt tid då de lämnade honom och det kanske finns fler vittnen i just det hemmet som kan styrka att de lämnat Elias fars hem vid just en mer precis tidpunkt.

Kalla Fakta talar om teknisk bevisning. Där finns en sak som är rätt relevant och det är samtalet Sanna fårr efter hon och Elias gått skilda vägar. Att ta fram en sådan enkel uppgift från mobiloperatören torde vara enkel kan man tycka men i verkligheten är det betydligt svårare.
Detta tillsammans med en rekonstruktion med hur lång tid det tar att gå från det att Sanna och Elias skiljs åt borde ge en rätt exakt starttid. Samtalsloggen borde Polisen lätt kunnat sett.

Kalla Fakta redovisar inte det faktum att från korsningen Tallvägen / Backvägen, så har Sanna högst 400 meter hem.

Kalla Fakta tar heller inte reda på hur länge Sanna satt på golvet med sin mamma.

Kalla Fakta ställer heller inte några kritiska frågor till Sanna vad som hände när hon kom hem.
Duschade hon eller gick hon direkt från golvet framför sin mamma och satte sig vid datorn ?
Var datorn påslagen eller var den tvungen att startas upp ? Satte hon sin mobil på laddning före eller efter sin konversation med pojkvännen ? Röker Sanna ? Stannade hon upp och tog det långsamt hem för att röka ?

Slutsatsen är att Kalla Fakta borde sluta och kolla på CSI och tro att det som visas i TV-serier är äkta och att svensk polis är lika duktiga och har exakt samma resurser och tid. Här tror de att man hittat ett scoop som är totalt fel och att det har stort nyhetsvärde eftersom det är en sådan otrolig historia.

Kalla Fakta har gjort sin egen bristande utredning utan att ens höra med motparten och utan domstol dömt saken till våldtäkt. Precis som ena nämndemannen gjort, så är det fel gärningsman som dömts.

Kalla Fakta har med programmet visat att det är ställt utom rimligt tvivel att det rörde sig om en våldtäkt och att en tjej aldrig någonsin skulle kunna hitta på något sånt här.
Ta på er dumstruten !
__________________
Senast redigerad av bussilego 2018-01-30 kl. 13:38.
Citera
2018-01-30, 13:36
  #139
Medlem
Old-Crows avatar
Den som inte inser att detta är ett rättshaveri av rang har inte alla paddlar i kanoten. Tjejen kommer givetvis att få resning och avskummen kommer att åka dit. Därefter hoppas jag någon slår knäskålarna av dem inne på kåken.
Citera
2018-01-30, 13:42
  #140
Medlem
Kebabfarfars avatar
Våldtäkten ägde rum på sommaren (31 augusti 2012). Alltså är det inte kolsvart ute vid 21-tiden. Därav kanske man inte lägger märke till gatlyktor den tiden på dygnet. Lätt att missta sig.
Citera
2018-01-30, 13:44
  #141
Medlem
bussilegos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kebabfarfar
Våldtäkten ägde rum på sommaren (31 augusti 2012). Alltså är det inte kolsvart ute vid 21-tiden. Därav kanske man inte lägger märke till gatlyktor den tiden på dygnet. Lätt att missta sig.

Du menar såklart den påstådda våldtäkten
Citera
2018-01-30, 13:50
  #142
Medlem
Igni-ferroques avatar
Man skall nog inte fästa för stort avseende vid vad som stått på Facebook eller inte. "Vittnet" lyckades ju lura till sig koden till hyresvärdens(!) bankkort och ta ut en massa pengar.

Måste vara mycket enkelt att få tag på flickvännens inloggningsuppgifter till Facebook relativt sett. Sedan behöver han bara logga på, skriva till sin egen Facebook, radera det han skrivit på exets Facebook och sedan är saken biff.
Citera
2018-01-30, 14:05
  #143
Medlem
Detta fallet är nog betydligt mer komplicerat än den bilden KF gav i reportaget.
Med den informationen som finns nu med reportaget och domen av falsk tillvitelse så kan jag inte ens skaffa mig en uppfattning om vad som stämmer eller inte, vem som helst kan vara skyldig eller oskyldig.
Jag har många luckor och funderingar som är obesvarade i detta ärende.

Citat:
Ursprungligen postat av Igni-ferroque
Man skall nog inte fästa för stort avseende vid vad som stått på Facebook eller inte. "Vittnet" lyckades ju lura till sig koden till hyresvärdens(!) bankkort och ta ut en massa pengar.

Måste vara mycket enkelt att få tag på flickvännens inloggningsuppgifter till Facebook relativt sett. Sedan behöver han bara logga på, skriva till sin egen Facebook, radera det han skrivit på exets Facebook och sedan är saken biff.
De räcker med att han installerat en keylogger på sin dator och att hon använt den någon gång när telefonen dött.
Det går även att låta nån låna wifi hemma och sedan sniffa fram inloggningar men det är lite mer avancerat.
Ett annat sett är att kolla sparade lösenord i webbläsaren när man lånar deras dator.
Jag kan inte se att det skulle vara omöjligt att komma över någons inloggningsuppgifter.
Citera
2018-01-30, 14:16
  #144
Medlem
Detta är jätteenkelt.

Han sa att han inte träffat tjejen på 2-3 veckor. Hur kunde hon då beskriva hans klädsel den dagen, detaljerat?

Hennes skador, rättsintyget, är lite svåra att åsamka sig själv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in