Den överlägset billigaste råvaran är vetemjöl. Du kan få det för 5 kr/kilot. Du behöver bara vatten för att baka bröd. Med andra ord kan du leva på typ 1,5 - 2 kr per dag, om det verkligen skulle krisa. Det räcker med att du hittar 2 pantburkar så har du mat för dagen.
Så ja, du kan leva på typ 45 - 60 kr /månad.
__________________
Senast redigerad av BleakHouse 2021-08-26 kl. 17:53.
Koka buljong på kadaver såsom fisk, kyckling, nötben samt rester av djuret som skinn leder och brosk.
Buljongen innerhåller mkt protein som kollagen och gelatin, värdefullare proteiner än köttet.
Tillsätt bara någon rotfrukt så kan du fullt ut nära din kropp för bara några kronor.
ex
1 kycklingkadaver (hade du säkert slängt i soporna ändå så 0kr)
1 morot 2kr.
1 palsternacka 2kr.
1 potatis 1kr.
2 champinjoner 2kr.
salt o peppar har du nog redan.
Även organ såsom lever hjärta lunga njurar är mkt billigt och när dig bättre än rent kött.
Med lite matlagningskunskaper blir det gudomligt gott.
Klart det går, det skulle inte vara så kul bara. Sedan är inte 500 lika mycket idag, säg att man får 700. Äter man sig dödsmätt på pasta har man fortfarande 150 kronor kvar. Säg då att man får 700, då har man 350 kr efter pastan.
Nu skulle det väl kanske gå om man BARA äter havregrynsgröt....
Citat:
Ursprungligen postat av Mau5headz
Eller makaroner
Så är det. Jag lever på en mix på havregryn och Vermicelli* (tunn pasta) som brukas användas i tex soppor koktid 3-5 min. Smaksätter med salt och lite kryddor som ger det den smak jag gillar blir ungefär som kryddade nudlar.
Så är det. Jag lever på en mix på havregryn och Vermicelli* (tunn pasta) som brukas användas i tex soppor koktid 3-5 min. Smaksätter med salt och lite kryddor som ger det den smak jag gillar blir ungefär som kryddade nudlar.
* 20x500g för 180kr
Garant Havregryn/fiber 1,5kg ca 30kr*7=210kr
så för 390kr har jag då 20,5kg torrvaror.
110 kr kvar.
Du äter alltså inget annat än detta? Det funkar säkert några veckor. Därefter måste du få i dig protein, fett och vitaminer för att inte drabbas av bristsjukdomar.
Du äter alltså inget annat än detta? Det funkar säkert några veckor. Därefter måste du få i dig protein, fett och vitaminer för att inte drabbas av bristsjukdomar.
Precis vad jag kände när jag läste alla inlägg.. vart tusan är proteinet? frukt/grönt?
I dagens samhälle är det enkelt att få i sig kolhydrater o fett/socker… men ni måste få med en bra proteinkälla…
Jag tror inte att man kan få i sig 1g protein per kg kroppsvikt om man har en budget på 500kr och förlitar sig helt på den. Men visst kan det gå om man har möjlighet att hämta matsvinn eller hålla på med dumpster diving utöver det man handlar i butik.
Det behövs kunskap för att kunna pressa ner kostnaderna. Sen en vilja att göra det, att vara öppen för en förändring. Det är svårare än man tror. Ofta söker man efter förändringen som gör att allt kan fortsätta ungefär som tidigare.
Ska man äta billigt är det råvaror som gäller, främst vegetabiliska sådana. Baljväxter och sädesslag i lagom proportion. Äta efter säsong. Kött och fisk förmodligen bara ibland. Laga mat. Baka bröd.
Hur många i Sverige baserar sin kost på ris och bönor? Här är "veckohandling" att tänka långsiktigt. Om man käkat cornflakes och falukorv hela livet och varken har kunskap, plats eller lust att bygga upp ett skafferi hemma då är det oftast billigare cornflakes och extrapris på falukorv man suktar efter.
Själv har jag ganska gott om pengar och jag tycker om kött så jag äter inte linsgryta varje dag. Men det är ändå en trygghet i kunskapen. Jag kan pressa mina matkostnader, men jag väljer att lägga lite extrapengar i matbudgeten så det kan bli en hel del kött. Som idag, köttgryta med bacon och stark korv, potatis och morot. Vitlök, tomat och kryddor, en skvätt grädde. Hembakat bröd till. Hade det varit budget hade jag skippat kött, bacon, korv och grädde. Istället baserat grytan kring bönor/linser. Det hade blivit billigare och nyttigare men inte lika gott, i alla fall inte med mina kunskaper i köket. Det är svårt att laga lika gott när det ska vara vegetariskt tycker jag.
Men principen att köpa råvaror, laga mat, baka bröd, vara buffrad med skafferi och frys så det sällan behövs köpas något till ordinarie pris, det gäller oavsett om jag lägger extrapengar på kött eller inte.
Citat:
Ursprungligen postat av Roidbert
Jag tror inte att man kan få i sig 1g protein per kg kroppsvikt om man har en budget på 500kr och förlitar sig helt på den. Men visst kan det gå om man har möjlighet att hämta matsvinn eller hålla på med dumpster diving utöver det man handlar i butik.
Man kan räkna på det.
Exempelvis havregryn och röda linser i förhållandet 2:1*.
Havregryn
Pris 15,27 kr/kg
Näringsvärde per 100 g:
energi 370 kcal
protein 12 g
kolhydrater 61 g
fett 6,7 g
källa: willys.se
Röda linser
Pris 39,88 kr/kg
Näringsvärde per 100 g:
energi 337 kcal
protein 26 g
kolhydrater 47 g
fett 1,6 g
källa: willys.se
400 g havregryn och 200 g röda linser ger 100 gram protein, 338 gram kolhydrater och 30 gram fett, totalt 2154 kcal till en kostnad av drygt 14 kronor. 436,60 kr per månad om jag räknat rätt.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!