Citat:
Ursprungligen postat av
zilvereko
Betvivlar inte alls att H har haft cancer, men var inte det ganska många år sen och att hon efter det blev "frikänd" från sjukdomen? Om det nu inte var recidiv, vilket vi inte vet ett dugg om, så kan hon ha fastnat i katastroftankar och aldrig kommit ur den chock hon fick då hon fick cancerbeskedet för så många år sen. Det kan ha startat en dysterhet som övergick i depression. Imte minst när först A och sen även M fick SINA diagnoser.
För H måste det ha varit kind of a hell. Sen O med sin strävan efter en professur han inte för tillfället klarade av att leva upp till - och (kan jag tänka mig) en ovilja att se och begripa att han kunde ha levt "här och nu" och tagit det viktigaste i livet först = barnen. Sen den jävla proffesuren.
Men att O och H inte var friska är ju uppenbart. Annars hade ju dessa djävulska aldrig ha hänt och heller inte ett självömkande brev till eftervärlden där man faktiskt skyller katastrofen på sina egna barn.
Jag betvivlar recidiv. Däremot kan rädsla för recidiv finnas (mycket troligt till och med) och eskalera när en person blir deprimerad. Utöver det inlägg som bl.a. visar att hon la om kost av denna orsak.
Det är väl klokt men hjälper föga om det samtidigt är så att känslor inte bearbetas och man däremot ska hjälpa andra.
Det kan blomma upp likt det gjorde för den psykiatriker jag nyss nämnde. Hon djupdök ner i studier och se sa hon inte ett ord om sina traumatiska känslor. Maladaptivt beteende.
När dottern blev sjuk reaktiverades det i en depression (identifikation) och katastrofen blev ett faktum. Sjuk via hennes tolkning då hon sälv haft Anorexia. Att hon överdrev hade hon ingen aning om. Tjejen hade räknat kalorier i knappt ett halvår, vägde 50 kg och hade ingen diagnos ens..
Då kickade mammas beteende igång och bästa lösningen mot lidande var att dö.
Här ses klockrent hur en till synes fungerande arbetande person helt välter in i sitt skeva tänk via en depression som skenat till den svårare sorten.
Visade Agnes tecken på nedstämdhet (BUP-kontakt) ligger det inte fjärran att hon tolkade dottern utifrån sitt lidande och överdrev.