2018-01-02, 02:36
  #1
Medlem
Neurologhasse83s avatar
Juridisk fråga kort och enkelt men har säkert flera sidor som passar in. Om man blir anmäld flertalet gånger på grund utav påhittade ting. Har man då möjlighet att kräva in detta som sveda och värk i en motanmälan och få skade skadestånd för uteblivna påtvingade semesterdagar (för att ta sig till dessa förhör), och mer..?

Blivit anmäld för en rad påhittade saker som jag varit tvungen att boka tågbiljetter för. (Pga vart anmälan blev gjord) dvs i en helt annan stad. Jag vet vem personen är som anmält alla fallen och vet också att denne är galen och borde spärras in för livet. Senast var det "Övergrepp i rättssak".

Alla fallen har lagts ner ganska omgående och har innehållit en bra massa ironiska punkter som gjort att hela historien har fallerat varje gång. Men eftersom Sveriges rättsystem inte hindrar någon från att göra anmälan om och om igen så undrar jag nu. Vad ska man kräva när man anmäler någon för Falsk angivelse (15 kap. 6 § brottsbalken).
Citera
2018-01-02, 02:55
  #2
Medlem
SvartaBjorns avatar
Följdfråga:
I fall som beskrivs ovan måste man verkligen förhöras i den stad/kommun där anmälan gjorts dvs har man ingen rätt att bli förhörd på "hemmaplan"?
Citera
2018-01-02, 08:40
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SvartaBjorn
Följdfråga:
I fall som beskrivs ovan måste man verkligen förhöras i den stad/kommun där anmälan gjorts dvs har man ingen rätt att bli förhörd på "hemmaplan"?

Eftersom det med 99,9 % sannolikhet finns polisstation i närheten av den misstänkte, så borde det (gissningsvis) vara så att polisutredare i anmälarens stad kontaktar polisen i den närmaste station från den misstänkre och få till ett förhör där. Att polisanställda i den misstänktes stad förhör den misstänkte och efter förhöret så skickar man förhörsprotokollet till polisen i anmälarens stad.

Eller så hålls telefonförhör mellan den misstänkte och polisen i anmälarens stad.

Men allt beror ju på.
Citera
2018-01-02, 09:50
  #4
Medlem
Mullrets avatar
Heter det inte falsk tillvitelse? Finns med fängelse i straffskalan. Så, ge fan i falsk-anmäla, det kan bli 6 månader i brummen. Rättsväsendet gillar inte jobba i onödan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in