Citat:
Ursprungligen postat av
Ratoz
Du pratade i termer om att tvinga en kvinna.
Förlåt ska inte ta dig på orden i fortsättningen.
Nej, jag satte det inom citationstecken. Fann inget bättre ordval där tyvärr.
Oavsett är det inte lättare att ha en diskussion kring tex äktenskapsförord än det är att ha diskussion kring gemensam ekonomi. Fixar man inte att säga ifrån redan där lär man inte göra det sen heller, att sätta emot i de här diskussionerna uppfattas som gravt oromantiskt av många så man duckar de frågorna för husfridens skull och hoppas att det inte blir skilsmässa eller slutar olyckligt.
Där kvinnan ofta känner sig i underläge är just i början när mannen har mer pengar och kvinnan gärna går ner i arbetstid och det på något sätt ska kompenseras. Gör man det förbehållslöst sitter man i en rejält rutten sits om kvinnan bara bestämmer sig för att dra längre fram. Då kan hon framhålla det faktumet som argument för att ta barnen, hon har ju minsann stannat hemma för barnens skull och att mannen på något sätt skulle ha krävt det när det lika gärna kan ha varit ett gemensamt beslut på kvinnans initiativ. Tror du man som man har mycket att sätta emot när kvinnan plötsligt bestämmer sig för att ta hela föräldraledigheten och vägrar man gå med på det så hotar hon med skilsmässa. Ja det händer i verkligheten. Jag kunde inte föreställa mig att det skedde på riktigt och det slutade med att hon drog när jag till slut sa ifrån.
Visst jag blev lurad och jag hade kunna välja bättre och jag är inget offer. Det hade inte behövt gå så långt. Men det betyder inte att andra människor som ännu inte hamnat där ska behöva göra samma misstag som mig. Det är därför jag tycker folk ska vara försiktiga.