2017-11-23, 15:26
  #373
Medlem
Snopphanens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av srinivasa
Har det varit så illa? En av Sveriges ledande poeter och ledamot i Svenska Akademien har varit ett redskap i händerna på Arnault? Och "de flesta" har vetat om det? Och inte agerat på något sätt?
Vilken krets pratar vi om egentligen där "de flesta" vetat om det?
Det är ju synnerligen prekärt för Akademien att en ledamot är ett redskap i händerna på en människa som tydligen öppet förnedrade kvinnor.
Återigen, det här kommer naturligtvis inte msm att skriva något om, trots att det är av vitalt intresse för hela affären.

Vad är det med svenska kvinnor är de viljelösa offer hela högen? Ebba Witt Brattström skriver att hon inte "mäktade med" att säga ifrån mot Kulturprofilen. Akademiledamoten Katarina Frostensson är kidnappad av en snubbe och har inget att säga till om, men ingen gör något.
Citera
2017-11-23, 15:30
  #374
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dontblamecain
Det har tagits upp tidigare i tråden, men är det någon som vet säkert om JCA har ekonomiska intressen i bokförlaget Ersatz?

Om det skulle vara fallet, och han har via sin hustru utövat påtryckningar på akademien, är det en korruptionsskandal av stora mått.

Det handlar i så fall om de tre nobelpristagarna Alexijevitj, Jelinek och Pinter, vilka alla tre är utgivna på Ersatz.

Jag känner inte till Ersatz förlag så bra men när jag googlade på det så får jag bara upp att JCA varit redaktör för en essäserie de har haft, där det kom ut fem titlar mellan 2008 och 2011. Jag hittar inget om att han varit anställd på förlaget. Men varför det blev halt där vid 2011?

Den råttliknande förläggaren Ola Wallin sa någonstans att de inte vetat ett jota om Arnaults övergrepp och svinerier, låter mest som ett försök att rädda sitt eget skinn ärligt talat. Ersatz gav 2007 ut en enorm antologi om Forum så de måste vara ganska insyltade i verksamheten i den där jävla källaren och ha gått på deras arrangemang och snackat med en massa folk som haft med den kåte fransmannen att göra. Omöjligt att de inte känt till en hel del om hur det låg till, kanske med undantag för våldtäkterna. Eller bröt de förlagssamarbetet med Arnault när det framkom lite för äckliga saker om honom?

Jag tror inte på nån konspiration om att Arnault hjälpt dem i nobelprissammanhang. Nån skrev här i tråden att de inte ens hade rättigheterna till Pinter när han fick priset, samma med Jelinek.
Citera
2017-11-23, 15:30
  #375
Medlem
Snopphanens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hanna-Wigh
Katarina Frostenson har sannolikt varit väldigt vetande om det hela. Från Myggor och tigrar av Maja Lundgren (2007):

https://books.google.fr/books?id=l_Z...page&q&f=false

Oh shit, skrev hon så. Då fattar man ju att det blev liv i luckan.
Citera
2017-11-23, 15:31
  #376
Medlem
Jofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GamlaSmaaland
Svårt att hitta nån bakgrundsinfo om JCA.
Nån som vet?

Nån som citerade ett avsnitt om familjen där det stod att han tillhörde en av dom rikaste släkten i Europa. Tror inte på den infon.
Citera
2017-11-23, 15:33
  #377
Citat:
Ursprungligen postat av GamlaSmaaland
Svårt att hitta nån bakgrundsinfo om JCA.
Nån som vet?

Har kollat lite efter nån artikel på franska, men inte hittat nått. Han verkar ju ha regisserat lite operor där nere, så det borde ju ha lämnat lite spår.

Annars finns det ju en del i denna tråd.

En grej:

Citat:
FORUM Jean Claude Arnault HB/FORUM Nutidsplats för kultur: Anne Franks Dagbok
Projektägarens sammanfattning: "Syftet med vårt genreöverskridande samarbetsprojekt är att borga för nydanande och innovativa musikaliska uttryck inom musik i relation till sceniska/litterära uttryck och utveckla nya arbetsprocesser."
Beviljat belopp: 300 000 kronor

http://musikverket.se/stod-till-musi...neFranksDagbok

Söker man sen på google på "jean claude Arnault Anne Frank" så hittar man inte så jädrans mycket. Det här ska alltså ha varit hösten 2017. Vilket för fan är just nu. Så här står det på deras hemsida:

Citat:
ANNE FRANKS DAGBOK ett antal föreställningar med musik och sceniska/litterära framföranden sceniska/litterära framföranden ur Anne Franks dagbok med framstående skådespelare. Musik av Schönberg, Messiaen, Reich med flera tonsättare i framförande av kammarensemble.

http://forumkultur.se/axplock%20höst%2017.html

Eller här:

Citat:
INPLANERAT: ANNE FRANK
STORT föreställningsprojekt!

http://forumkultur.se/forum.html

Kan inte se om det har varit eller inte. Tror inte det.

Och nu är det väl tveksamt.

300 000 kr, det blir ändå ett par buteljer vin det. Ok, de har väl andra kostnader -- men samtidigt tar de ju också inträde och drar, som det verkar, in stålar från alla möjliga håll. Det här var alltså från "Musikverket", som jag inte ens riktigt vet vad det är.
Citera
2017-11-23, 15:40
  #378
Medlem
GamlaSmaalands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jof
Nån som citerade ett avsnitt om familjen där det stod att han tillhörde en av dom rikaste släkten i Europa. Tror inte på den infon.
Jojo.
Bernard Arnault är rik.
Men JCA hur är det med honom? Vad vet vi egentligen?
Inte vad vi hört eller vad han sagt.
Citera
2017-11-23, 15:54
  #379
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charvet
Jag tror inte på nån konspiration om att Arnault hjälpt dem i nobelprissammanhang. Nån skrev här i tråden att de inte ens hade rättigheterna till Pinter när han fick priset, samma med Jelinek.
Tja. Brombergs vann ju Nobelpriset fyra gånger, senast 2003, sedan gick det till Ersatz 2004 och 2005. Visst kan väl mönstret vara en slump. Och även om inte Ersatz hade rättigheterne innan prisen delades ut så kan det väl vara en slump att de hann före andra förlag därefter..
Citera
2017-11-23, 16:05
  #380
Medlem
Drozds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slottsherre
Ersatz gav ut Pinter och Jelinek efter att de fått nobelpriset.

Det har du rätt i, och jag tror knappast heller att utgivningen av Alexijevitj varit en följd av insidertips eller påtryckningar. Ändå, blotta misstanken om fuffens och ekonomiska intressen i en akademiledamots familj borde fått varningsklockorna att ringa för länge sedan. JCA borde ha avsagt sig uppdraget, Nobelpriset och Akademien måste stå höjda över varje misstanke.
Citera
2017-11-23, 16:05
  #381
Medlem
Från DN idag:

Citat:
Nära åtta miljoner kronor i offentligt stöd har betalats till den anklagade Kulturprofilens verksamhet de senaste tio åren. Flera myndigheter ser nu över sina regelverk.
---
Svenska Akademiens samarbete med den anklagade Kulturprofilens har väckt starka reaktioner. Under flera år har Akademien stöttat hans verksamhet ekonomiskt. Samtidigt har Klubben också finansierats genom offentligt stöd från flera myndigheter.

Nära åtta miljoner kronor har betalats ut till verksamheten från Statens Kulturråd, Statens Musikverk, Stockholms stad och Stockholms läns landsting (SLL) den senaste tioårsperioden.

Enligt Klubbens dokument har pengar också kommit från Franska institutet och några fristående stiftelser. Laurent Clavel, chef för institutet, skriver till DN att samarbetet med Klubben avslutades för minst fem år sedan och att man har nolltolerans mot alla former av sexuella trakasserier och övergrepp.
---
Statens kulturråd har betalat ut tre miljoner kronor i olika former av stöd till Klubben sedan 2006.
https://www.dn.se/kultur-noje/myndig...-till-klubben/

Forum har därtill fått in pengar via medlemsavgifter, 250:-/halvår. Borde gett några hundratusen per år.
Citera
2017-11-23, 16:21
  #382
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Ge dig. Kulturministern har solklart har trampat i klaveret. Hon har ingalunda sagt att han "verkar" vara en skitstövel.

Kulturministern skriver i klara verba på på Instagram, "att en så kallad "kulturprofil", i kraft av sin makt och status, begått grova övergrepp under lång tid".

https://minfil.org/t5R9c2d7b2/Alice_Bah_Kunke.png ...
Jaså? Under den politiskt mycket känsliga Rotherhamskandalen i England för några år sedan uttalade Theresa May, då för tiden inrikesminister, att dessutom hade de aktivt sopat obehagliga händelser under mattan. Detta var efter att en kommunalt beställd enmansrapport om saken hade väckt sensation och djup motvilja i tidningarna - men innan någon hade ställts inför rätta för saken (än mindre dömts). Några tunga chefer från staden avgick vid ungefär samma tidpunkt, men detta kan givetvis inte ses som något erkännande i lagens mening, och May agerade helt på vad som stod i tidningarna och i en förberedande utredning (som alltså var administrativ, inte juridisk).

Det är ingen tvekan om att Mays uttalanden i nyheterna var över gränsen till att anklaga ett antal politiker och tjänstemän för direkt brottsliga handlingar, släpphänthet och vilseledande av medborgarna, men vad jag vet var det ingen som gav henne en uppsträckning eller tyckte att hon gick för långt i det läget. Inte ett ord om "alleged actions", "possible failings" eller liknande i det hon sade heller. Och detta var långt innan någon rättegång hade kommit igång.ledande personer i de lokala sociala myndigheterna hade visat "grave dereliction of duty" och att hela den politiska ledningen och förvaltningen i Rotheham var inpyrd med "institutionalised political correctness";

Jag är ganska säker på att man kan hitta många liknande exempel om man gräver runt litet i hur politiker och ministrar har uttalat sig efter olika skandaler.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rother...ndal#Reception

Är det Alexis Jays Independent Inquiry, publicerad augusti 2014, som du lite förklenande kallar för en "en kommunalt beställd enmansrapport om saken"? Om du läser din egen länk till wikipedia, så finner du att skandalen i Rotherham

Citat:
.. was first documented in the early 1990s, when care-home managers investigated reports that children in their care were being picked up by taxi drivers. From at least 2001, multiple reports passed names of alleged perpetrators, several from one family, to the police and Rotherham Council.

The first group conviction took place in 2010, when five British-Pakistani men were convicted of sexual offences against girls aged 12–16, but the ringleaders remained at large. Other major convictions regarding child sexual exploitation included one in 2007 of a lone male offender who "abused over 80 boys and young men.

From January 2011 Andrew Norfolk of The Times pressed the issue, reporting in 2012 that the abuse in the town was widespread, and that the police and council had known about it for over ten years.

The Times articles, along with the trial in 2012 of the Rochdale child sex abuse ring, prompted the House of Commons Home Affairs Committee to hold hearings.

Following this and further articles from Norfolk, Rotherham Council commissioned an independent inquiry led by Professor Alexis Jay. In August 2014 the Jay report concluded that an estimated 1,400 children, most of them white girls aged 11–15, had been sexually abused in Rotherham between 1997 and 2013 by predominantly British-Pakistani men.. (min fetstil)

Alexis Jay skriver i förordet till rapporten:

Citat:
This Independent Inquiry was commissioned by Rotherham Metropolitan Borough Council in October 2013. Its remit, covering the periods of 1997- 2009 and 2009 - 2013, is appended.

The Inquiry applied the definition of child sexual exploitation which is used in Government guidance and is set out in Appendix 4, paragraph 48 of this report. The methodology included reading a wide range of minutes, reports and case files. We also interviewed over a hundred people, either individually or in groups.

[---]

I was assisted in the Inquiry by Kathy Somers, independent consultant and Associate of the Care Inspectorate in Scotland. Specialist expertise was provided by Sheila Taylor and her team at the National Working Group Network on Child Sexual Exploitation, who also carried out cross reading of a small number of files.

Alexis Jay OBE
21 August 2014

Efter denna utredning uttalande sig Inrikesministern i parlamentet - som svar på skugginrikesminister Yvette Coopers "(Urgent Question): To ask the Home Secretary if she will make a statement on child sex abuse in the light of the Alexis Jay report in Rotherham" - om:

1. Något som två år tidigare hade behandlats i parlamentet (2012) i utskottsförhör av House of Commons Home Affairs Committee

2. Vidare under oktober 2013 - augusti 2014 varit föremål för en utredning av en akademiker (assisterad av andra specialister), som är visiting professor at the University of Strathclyde and the independent chair of the Centre for Excellence for Looked After Children in Scotland (CELCIS).

Du skriver, att Inrikesministern framförde, att "ledande personer i de lokala sociala myndigheterna hade visat "grave dereliction of duty" och att hela den politiska ledningen och förvaltningen i Rotherham var inpyrd med "institutionalised political correctness".

Jag har fetstilat det du refererar till i Theresa Mays uttalande:

Citat:
Professor Alexis Jay’s report into child sexual exploitation in Rotherham between 1997 and 2013 is a terrible account of the appalling failures by Rotherham council, the police and other agencies to protect vulnerable children. What happened was a complete dereliction of duty. (min fetstil) The report makes for shocking reading: 1,400 children—on a conservative estimate—were sexually exploited, raped by multiple perpetrators, trafficked to other towns and cities, abducted, beaten and intimidated. Like the rest of the House, I was appalled to read about these victims and the horrific experiences to which they were subjected. Many have also suffered the injustice of seeing their cries for help ignored and the perpetrators not yet brought to justice. There can be no excuse for that.

[---]

My right hon. Friend the Secretary of State for Communities and Local Government shares my concerns over the failings by Rotherham council that have been identified. This includes the inadequate scrutiny by councillors, institutionalised political correctness, the covering up of information and the failure to take action against gross misconduct. (min fetstil) My right hon. Friend is minded to use his powers under the Local Government Act 1999 to commission an independent inspection of the council’s compliance with its best-value duty, with a particular focus on its corporate governance and service arrangements. In parallel, he is considering the implications of the report’s findings for all local authorities in England. ...


Inrikesministern sa alltså: "What happened was a complete dereliction of duty" och talade om sina "concerns over the failings by Rotherham council that have been identified. This includes the inadequate scrutiny by councillors, institutionalised political correctness, the covering up of information and the failure to take action against gross misconduct".

Detta verkar du jämställa du med, att Kulturminister Bah Kunke - baserat på en artikel i DN (!) - påstår, att en enskild person (!) har "begått grova övergrepp under lång tid". Ja, det verkar ju vara ett helt jämförbart agerande... (ironi)

Du får gärna gräva runt lite i brittisk press och ge "många exempel" på, när olika ministrar framfört att enskilda privatpersoner har "begått grova övergrepp under lång tid" baserat på en tidningsartikel.

Då all brittisk press rapporterar om skandaler och misstänkt brottslighet på ett betydligt mer transparent sätt än svenska s.k. journalister, så bör du inte sakna material att utgå från.
__________________
Senast redigerad av Meiji 2017-11-23 kl. 16:28.
Citera
2017-11-23, 16:32
  #383
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GamlaSmaaland
Svårt att hitta nån bakgrundsinfo om JCA.
Nån som vet?
Från en blogg, bra information om det hela, läs mer hos källan:
"Jean-Claude Arnault kom till Sverige i slutet av 60-talet för att studera foto under Christer Strömholm, och har sedan dess regisserat såväl teater som film och opera. På 70-talet träffade han sin hustru Katarina Frostenson, och inledde ett intensivt samarbete med henne. Han kommer från en ganska intressant familj, nämligen den fransk-judiska textilmagnatfamiljen Arnault. Klanen har varit framträdande i över 100 år och brukar finnas med på Forbes topplista över världens rikaste. Idag kontrollerar de LVMH-konsortiet, dvs Louis Vuitton, Moët & Chandon och Henessey. Jean Claude lär för övrigt tillbringa sin mesta tid i Paris."
https://parnassen.wordpress.com/2017...ty-levererar//
Citera
2017-11-23, 16:33
  #384
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonbono
Fantastiskt vilka kvinnomagneter de verkar vara Kulturmännen. Wästberg verkar ha gått samma skola som JCA. Sofia, hans senaste dam, är hela 33 år yngre. Fast det verkar vara standard i den där världen.

Ja, kombinationen intelligens och en hyfsad förmögenhet kommer du ganska långt med. Finns hur många kvinnor som helst som föredrar förmögna män men det är väl inte alla som vågar erkänna det?

I andra kulturer är det dock kanske vanligare än i tex Sverige då ju väldigt många kvinnor har egna karriärer här, eller åtminstone jobbar för sin försörjning. Dessutom är medeklassen i Sverige betydligt fattigare än medelklassen i en del andra länder. Oftast i Sverige tvingas ju både man och hustru jobba mer eller mindre full tid, åtimstone i storstäderna. I länder som Tysklad, England och USA är det vanligare att det går att leva på mannens lön.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in