Citat:
Ursprungligen postat av
barbafin3000
Jag har fått intrycket av att de flesta som är vänster är positiva till EU. Pratade med en som är vänster för ett tag sedan som tyckte det skulle vara katastrof om Sverige skulle lämna EU. Kommer ihåg EG valet 1994 och då var vänstern emot att vi skulle gå med. Kommunistpartet vill väl att Sverige går ut ur EU, vanliga VPK verkar tycka EU är bra.
Ja det är så, man kan dela människor i två delar, höger och vänster, vilken hand skriver du med?

På engelska det kallas även "right" det som är right. (rätt) .vs left.
Det finns en talesätt:
Om du inte är vänster vid 20 års åldern så har du ingen hjärta!
Om du inte är höger efter 30 års ålder så har du ingen hjärna!!
Vänsterfolk är dom som vill bli styrda, svaga dumma individer, dom som inte klarar sig själva. inget fel med det, vi tar hand om er, men det är värre än så, dom är elaka, dom vill se dig död om du inte tror på lögner som dom matas med varje dag.
Det enda anledningen varför storföretag/media knuffar vänsteragendan är för att då får alla pengar även dom som inte arbetar, socialbidrag, garantilön, sjukpenning osv.. och kan handla hos alla våra fina storföretag. Om du hade monopol på vad som helst så skulle du vilja ha så många kunder som möjligt. På bekostnad av den vanliga arbetaren, för den betalar via hög skatt för att någon som aldrig vill jobba får pengar för att spendera, och du som jobbar har mindre möjlighet att spara. Dvs. Alla ska ha tillräckligt för att spendera men inte för mycket för att kunna spara och avancera i livet.
Yey! Passar bra vänster ligan då dom hade inget från början, och företagen som plötsligt fick nya kunder. Och dåligt för dig som jobbar då du blir för mycket beskattad och kan inte spara något och avancera i livet, utan måste ta huslån/billån och då är du slav för livet.
Yey!
Vill du klaga? EU: håll avstånd ditt avskum, vi jobbar inte åt dig! Utan åt storföretagen!