Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-11-06, 13:09
  #1
Medlem
Metabolisms avatar
Köpte min första bil i augusti i år, en Mitsubishi Lancer sedan från 2004.

Den ska snart besiktigas och vill försöka ta reda på varför ABS-lampan börjar lysa när man kör över 90 km/H? Det låter som något börjar "klicka" från motorhuven, när klicket stannar så början ABS-lampan att lysa. Stänger man av och startar bilen igen så är varningslampan borta.

Det känns även som bromsen tar väldigt väldigt trögt medans "klicket" pågår, innan lampan tänds.

Har försökt googla/söka här på Flashback men hittade inte nåt direkt svar.

Någon som kan veta vad problemet är?
Citera
2017-11-06, 13:22
  #2
Medlem
beaver_ses avatar
Kan vara givaren nere vid bromsskivan som krånglar, på gamla Volvo så är det en magnetgivare som känner av en "kuggkrans", om den blir skadad eller upprostad tänds lampan samt att det känns som bromsen är slut på den sidan och den bromsar dåligt med huggande, men den tänds oavsett fart.
Hoppas det gav dig något, lycka till i felsökandet.
Citera
2017-11-06, 14:33
  #3
Medlem
Som redan nämnts bör man slå en kik på abs-kransen, räcker med att den är smutsig så får givaren dålig signal.

Googla lite hur den ser ut på just din bil, borde gå att se/inspektera/rengöra den utan att ens ta bort däcket.
Citera
2017-11-06, 21:28
  #4
Medlem
Om abs-kransen börjar rosta (eller väldigt skitig) så börjar det oftast vid högre farter för att med tiden reagera redan vid lägre hadtigheter då slitaget öker efter hand. Finns ofta köpa som lös del för ca 200kr. Bytte själv på min opel, och felet försvann. Det brukar börja med att abs:n hugger i vid inbromsning fast det inte är halt (känsligare) än vanligt.
Citera
2017-11-09, 23:34
  #5
Medlem
zugbarens avatar
Precis, förmodligen problem med ABS-kransen. Kan vara en spricka i den som vidgar sig vid högre hastigheter (ofta runt 100km/h) och lampan tänds.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback