Citat:
Ursprungligen postat av
record-collector
Sorry, glömde naturligtvis skriva att jag syftade på kvalitetsmässigt dvs kvaliteten på tyget/materialet, hur sömmarna är, hur de ser ut efter ett antal tvättar osv.
Hugo Boss kostymer håller sig bra i kemtvätt. Tyget slits ganska hårt men eftersom det är mode så byter man ändå kostym innan de är slut. Har man en Boss kostym var tredje dag på jobbet så bedömer jag att byxorna är sönderslitna på ett år. Har du den mer sällan så slits den förstås mindre.
Skjortorna är mer mode än kvalitet. Tyget slits mycket hårt i vanlig tvättmaskin även på 40 grader och tappar formen snabbt, på cirka 20 tvättar. Ska man ha Boss skjortor mer än några månader så måste man lämna dem för kemtvätt. Satsa på riktiga skjortor från Eton eller andra kvalitetsmärken istället.
Sömmarna är bra och känns inte. Både skjortor och kostymer är sköna att ha på sig och ser bra ut men som sagt är det ett säsongsbaserat mode och gjort för att bytas ut efter några månader.