2017-10-23, 11:37
  #1
Medlem
Nikeniks avatar
Använder en X-mini II till laptopen för att kolla youtube, lyssna på ljudbok och annat. Men tappar högtalaren i golvet hela tiden när jag sitter med laptopen i soffan.
Funderar på att köpa en trådlös högtalare och hänga på väggen. Har testat med en x-mini bluetooth men att kolla t.ex youtube eller spela spel i osync står jag inte ut med.

Har ni tips på någon billig wifi-högtalare, jämförbar med en X-mini?


Har en riktig H/K-Dynaudio-stereo på sovloftet och ett par Koss Porta Pro, så behöver ingen dyr wifi-högtalare.
Citera
2017-10-23, 13:36
  #2
Medlem
Jag skulle satsa på en bluetooth högtalare den går lätt att koppla både till datorn och mobilen. Finns t.ex på Netonnet.
Citera
2017-10-24, 02:55
  #3
Medlem
Nikeniks avatar
Som jag sa, går inte att spela upp video med bluetooth-ljud utan att det blir osync.
Citera
2017-10-24, 04:25
  #4
Medlem
kraftfoders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nikenik
Som jag sa, går inte att spela upp video med bluetooth-ljud utan att det blir osync.

Roxcore 1 wifi och blåtand. 400:- Vet dock inte om den låter bra eller ej. 2x2w.
https://www.kjell.com/se/sortiment/dator-natverk/hogtalare-headset/tradlosa-hogtalare/roxcore-stream-1-multiroom-hogtalare-svart-p23485
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in