Citat:
Ursprungligen postat av
trattfan
Har en kompis som var 100% belånad på sin lägenhet, 85% i bostadslån och sedan ett 15% topplån. Eventuellt att föräldrarna står med som borgenärer, men han skulle ju fortfarande sitta brutalt i skiten om det går neråt.
Nu har han visserligen haft sin lägenhet i 3 år-ish, och fått sin lägenhet att stiga några hundra K i pris, så han har ju "råd" även om den skulle droppa lite.
Det gick innan och fram till 2012 någonting att låna sådär om du hade bra ekonomi och borgenärer med stora tillgångar, men därefter känner jag flera stycken som fick sina lånelöften indragna och sedan dög inte ens 2 personer med bra ekonomi för att köpa ett hus ens med delvis cash. Därefter hör man ju dessa historier rätt ofta. På bankdörren står det: Låna inte hos oss (såtillvida du inte har grym ekonomi och rika föräldrar). Och kraven verkar snarast hårdna. Dvs de rikas priskonkurrens minskar, när svagare hushåll inte får lån och kan tävla.
Om du har 2 föräldrar med avbetalt hus och som varit kund i banken i 40 år och de har en son som vill låna och föräldrar går i borgen, så kommer såklart banken titta extra noga på detta.
Att grabben "sitter i skiten" stämmer då inte riktigt. I princip är föräldrarnas tillgångar grabbens, det är bara en tidsfråga. Det kan låta cyniskt men är trots allt en krass realitet som banken ser på sin monitor när de tittar och lånedokumenten säkrar också upp lånen efter detta. Risken för banken blir noll.