Citat:
Ursprungligen postat av
Steinbeck
Ni som har Hortons - känner ni att läkarna och sjukvården tar er på allvar?
Varför jag frågar är att jag själv blev diagnostiserad Hortons, på väldigt vaga grunder och därefter blev tilldelad opiater. Opiater tar inte på Hortons.
Jag har väl haft turen att bli ganska bra behandlad. Det var bara en allmänläkare på vårdcentralen som skrattade åt mig när jag sa att jag ville ha syrgas. "Man skriver inte ut syrgas för huvudvärk" och jämförde horton som om det var en variant av migrän "det är samma sak, har du testat värktabletter?" När jag bad om remiss till neurolog fick jag inte det heller så jag skrev en egenremiss och fick träffa en neurolog som självklart förstod bättre.
Jag hade jag långt innan gjort massa research på mina attacker när jag var inne i en period då jag kände att det inte var normalt. Jag diagnoserade mig själv långt innan jag blev diagnoserad av en läkare. Det finns så otroligt mycket information där ute och symptomen är ju väldigt typiska.
Grejen är att man vet så lite om sjukdomen pga att det är så få som lider av horton och pga att det sker så lite forskning inom området om man jämför med sjukdomar som finns i samma utsträckning. Jag skulle gissa på att många läkare knappt har haft en hortonpatient, vilket gör det svårare att sätta rätt diagnos.