2018-10-03, 11:38
  #1141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hakan71
Vad jag vet är han inte dömd ännu.

Är det inte hans tidigare dom han överklagar i hovrätten? Så då är han väl redan dömd?
Citera
2018-10-03, 16:18
  #1142
Medlem
Det stämmer mycket bra!
Här är den senaste artikeln ifrån sydöstran
http://www.sydostran.se/karlskrona/affarsmannen-kvar-i-hakte-dom-om-tva-veckor/
Citera
2018-10-04, 08:01
  #1143
Medlem
Ferrari 488:an till salu hos fogden.

Alla nycklar & lås bytta på Autoropa.
Skrapmärken under fronten och "märken i lacken".

https://www.kronofogden.se/5.958e8ae16379721b85d892.html
Citera
2018-10-05, 14:08
  #1144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurrespratt112
http://www.sydostran.se/karlskrona/affarsmannen-om-halvaret-i-marockanskt-hakte/

Någon som kan yttra sig om innehållet i artikeln?
För mig låter i alla fall rubriken som en snyfthistoria ifrån C.s sida..
Drygt sex månader i en trång cell med jordstampat golv, tillsammans med fjorton andra intagna – och med oftast bara vatten och bröd som dagens huvudmål. I den mån de andra lät honom behålla brödet. Den numera 30-årige affärsmannen rasade 26 kilo, och drog också på sig sjukdomar.
Tidigare i dag avslutades hovrättsförhandlingarna i Malmö kring de grova bedrägerier som den 30-årige affärsmannen från Blekinge dömdes för i fjol somras, till tre års fängelse.

Det handlade om falska avbetalningskontrakt på elektronikvaror, och om en omfattning på lite drygt två miljoner kronor.

30-åringen dömdes mot sitt nekande, till tre års fängelse. Nu hoppas han bli helt friad, alternativt åtminstone få straffet rejält mildrat.

Medan åklagaren, kammaråklagare Marie Lindström, vill ha hans straff skärpt; ”inte lägre än fyra års fängelse”.


I morgon meddelar hovrätten inte bara när en dom ligger klar, utan också ett beslut i häktningsfrågan. Även om 30-åringen i praktiken skulle förbli i fängsligt förvar, häktad för den misstänkta miljonsvindel som följde snabbt på ”avbetalningshärvan”.

I tio dagar har hovrätten nu plöjt sig igenom härvan, och först tidigare i dag tillfrågades 30-åringen om han hade någonting att tillägga – och det var då han berättade om det dryga halvåret i marockanskt häkte.

Orsaken är att den här tiden kommer att räknas av vid ett eventuellt nytt eller fastställt fängelsestraff. Ett drygt halvår i marockanskt fängelse motsvarar sannolikt en betydligt längre tid i ett svenskt. 30-åringen berättade om femton personer i en trång cell med jordgolv, och bara ett hål i marken i ena hörnet, där man fick uträtta sina behov. Som europé var han illa sedd, han utsattes för våld – och det hände också att han blev fråntagen det vita bröd han brukade få till lunch. Vatten fick han köpa.

Han gick ned 26 kilo, drog på sig sjukdomar, och för två av dem behandlas han nu i Sverige.

Han tycks dock ha repat sig förhållandevis väl.

Enligt 30-åringens försvarare, Björn Lindmar, är det föga troligt att Högsta Domstolen skulle bevilja prövning om nu den kommande domen skulle gå hans klient emot.

I domen kommer det också ett besked om 30-åringen själv ska stå för sina kostnader i tings- och hovrätt, enligt ett yrkande om motsatsen från Justitiekanslern. Vid tiden för tingsrättsförhandlingarna hade 30-åringen drygt 35 miljoner kronor på sina bankkonton, men ändå beslöt då rätten att staten skulle stå för hans kostnader.

I dag är de 35 miljonerna, och ytterligare värden för cirka 20 miljoner kronor, tagna i beslag.

De misstänks vara ”insatser” från de drygt 100-talet personer runt om i landet som hävdar sig upp över öronen grundlurade av 30-åringen.

Rättegången kring detta är att vänta först i början av nästa år.
Citera
2018-10-08, 11:05
  #1145
Medlem
Tack för artikeln! Han verkar ha haft det riktigt hemtrevligt där nere...
Citera
2018-10-08, 12:29
  #1146
Medlem
Petar Maletic, vad är hans roll i detta? Den största bedragaren jag någonsin stött på. Blåste systematiskt alla sina vänner på pengar och prylar back in the days... sitter väl i ryggraden på grabben.
Citera
2018-10-08, 17:12
  #1147
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snurrespratt112
Tack för artikeln! Han verkar ha haft det riktigt hemtrevligt där nere...

Han kunde väl få sitta där ett tag till tycker ja, här hemma får han ju de rätt bra i fängelset
Citera
2018-10-10, 18:52
  #1148
Medlem
Ny artikel som kan vara en liten tröst till de drabbade http://www.sydostran.se/karlskrona/affarsmannen-omhaktad-nya-pengar-hittade/
Citera
2018-10-17, 16:01
  #1149
Medlem
Greydons avatar
Hittar ingen länk till fungerande FUP. Sitter någon inne på denna eller ett Målnr. så man kan begära ut den på nytt.

Tack på förhand folks.
Citera
2018-10-17, 16:40
  #1150
Medlem
Sänkt straff för lyxbedragaren:
http://www.blt.se/karlskrona/hovratten-sanker-straffet-for-lyxbedragaren/
Citera
2018-10-17, 18:00
  #1151
Medlem
Lider faktiskt med alla. Men nu när jag läst och granskat vad han gått igenom, det är helt sjukt. Vart hände med dom männskliga rättigheterna? Tänker om det varit min son eller släkting?!? Han är ingen mördare eller pedofil?!? Det han fick gå igen i Marocko är väl straff nog?!? Sitta och vara nättroll ?!? Vad vinner ni på det? Nej jag hoppas alla får sina pengar tillbaka även att alla som är iblandade kommer fram. Men blir seriöst mörkrädd av er som önskar honom mer och strängare straff. Kolla SVT Blekinge så kanske ni får en liten inblick. Det skrämde mig och fick mitt hjärta att brista iaf!
Citera
2018-10-17, 19:02
  #1152
Medlem
Slipstreams avatar
Karma is a bitch, vad fan hade han förväntat sig? Feta bilar och rikedom livet ut?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in