• 2
  • 3
2017-10-03, 12:24
  #25
Medlem
Klas-Vegass avatar
Vänstern har förlorat. Samtliga argument motbevisade. Identitetspolitik är allt som finns kvar
Citera
2017-10-03, 13:45
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fri
IS tog falskt på sig ett massmord i Filippinerna tidigare i år (var det väl). LV-mördaren var "yrkes"-spelare och hans pappa var faktiskt en känd bankrånare som dömdes 1968, när LV-mördaren var 15 år, men flydde från fängelset och höll sig undan i 10 år. Han efterlystes offentligt som "psykopat". Inga spår av någon anknytning till IS ska ha hittats.

Men det är möjligt att IS på kort tid lyckats rekrytera även denne sinnessjuke person, kanske när han spelat bort allt. Men vi måste fråga oss vad IS "är" i så fall. Dess självmordsmördare drivs ju inte av ideologi, utan av psykisk sjukdom. Islam är psykisk sjukdom.

IS är jihadister som strävar efter Ummah. Ummah är att man vill att islam och sharia skall råda på hela jorden. Ummah är muslimernas motsvarighet till kommunisternas international. IS är bara "ett nytt namn" på de jihadister som krigat för islam i 1400 år. Tidigare hette de Al Quida och ibland heter de Al Nusra osv, osv. - Jihadister byter bara namn helt enkelt. - Vi i väst har svårt att förstå detta. Om "IS" slås ut eller utplånas så kommer det omedelbart bara en ny gren likt en hydra. Jihadismen kommer aldrig att sluta. Aldrig. - Islam är ingen psykisk sjukdom, - det är den enda världsreligionen som inte är sekulär. Islam kan ej heller reformeras och förbli Islam.

Såg att DN beklagar sig över vapenhandeln i USA vilket är mycket märkligt eftersom Familjen Bonniers är involverade i vapenlobbyn och minst en vapenmässa i USA. - Bonniers tycks ha två agendor. En i USA och en i Sverige.
Citera
2017-10-03, 14:15
  #27
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kulturmarxist
På nätet går det rykten om att dåren var vänster och därför sköt han mot Trump anhängare. "Höger" Det finns också glada tillrop att alla som sköts var vita inte mycket om detta i pk pressen.

Påminner om James Thomas Hodgkinson skjutningen ifråga om ålder. Här har den som spelade när det sköts uttryckt stöd för Trump och sedan som sagt var den en Countryfestival som nu både är vit och republikansk historiskt. Finns åtminstone då något som kan anspela åt det hållet men sådana spekulationer kommer inte media ta i med tång ens. Det kommer dock vara något som säkert sådana som Alex Jones kommer prata om mycket framöver. Om han hade anti-Trump, böcker, antifa matrial osv som Jones har "säkra" källor intygar på hotellrummet så lär det komma ut förr eller senare.
Citera
2017-10-03, 14:20
  #28
Medlem
Fris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kulturmarxist
IS är jihadister som strävar efter Ummah. Ummah är att man vill att islam och sharia skall råda på hela jorden.
Alla terrorister verkar inte vara det. De verkar rekrytera fler slags psykstörda människor. I islam är det ju en svår synd att begå självmord, så istället för att kasta sig framför tåget som i Sverige, så blir de självmordsbombare. Det är som självmord fast med heder åt ens familj. En del terrorister har ju plötsligt "blivit radikaliserade" online. Jag tror de skulle ha begått självmord ändå, men inte så här.

En radiointervju med författaren till "The Myth of Matyrdom":
https://audioboom.com/posts/6356889-...rd-part-1-of-2
Citera
2017-10-03, 15:55
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av idkidkidk
Trots att ISIS har officiellt tagit på sig attentatet på länge, SVT har inte skrivit om det


Kan du ge exempel på andra medier som påstår detta?
Citera
2017-10-03, 16:37
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fri
Alla terrorister verkar inte vara det. De verkar rekrytera fler slags psykstörda människor. I islam är det ju en svår synd att begå självmord, så istället för att kasta sig framför tåget som i Sverige, så blir de självmordsbombare. Det är som självmord fast med heder åt ens familj. En del terrorister har ju plötsligt "blivit radikaliserade" online. Jag tror de skulle ha begått självmord ändå, men inte så här.

En radiointervju med författaren till "The Myth of Matyrdom":
https://audioboom.com/posts/6356889-...rd-part-1-of-2

Nja. Imamer berättar för självmordsbombare att de kommer till paradiset "När den första blodsdroppen träffar marken" Även en massa släktingar garanteras plats i paradiset i ett visst antal led. - Islam är en dödskult. Livet på jorden betyder inte särskilt mycket, - det är efterlivet (döden) som gäller.

Visst rekryterar de psykfall och det är gott om dem. Inaveln är enormt utbredd i muslimska länder. Enligt BBC lider 50% av jordens muslimer av inavel. De är hillbillys. Tänk filmen "sista färden" och att hela nationer kan domineras av dylika hillbillys. De som kastar sten och skjuter i Sverige idag är just byfånar. De är lågintelligenta och klarar inte ens av att föra en dialog och är impulsstyrda. Svensk media och makt förnekar detta och tror istället på den kulturmarxistiska religiösa läran om "socioekonomiska orsaker" och "kastar pengar på problemen"
Citera
2017-10-03, 17:12
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av komocka
Kan du ge exempel på andra medier som påstår detta?

(FB) Masskjutning i Las Vegas - minst 50 döda (2017-10-01)
Citera
2017-10-03, 17:17
  #32
Medlem
En gåva:

Aktuellt 02/10/2017 : Ensam varg = En vit ensam man ➫➬➱➯ https://vid.me/ctGrv

Subliminalt meddelande?
__________________
Senast redigerad av idkidkidk 2017-10-03 kl. 17:49.
Citera
2017-10-03, 18:45
  #33
Medlem
En muhammedan som slogs på AFA, EXPOs och kommunisternas sida är häktad. Han är en sk ENSAMKOMMANDE men det vägrar Aftonbladet skriva. Enligt Aftonbladet är det en "pojke"

http://www.aftonbladet.se/nyheter/kr...n-mot-polisman
Citera
2017-10-03, 22:47
  #34
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av idkidkidk
En gåva:

Aktuellt 02/10/2017 : Ensam varg = En vit ensam man ➫➬➱➯ https://vid.me/ctGrv

Subliminalt meddelande?

Har skrivit fel

Aktuellt 02/10/2017 : Ensam varg = En vit gärningsman ➫➬➱➯ https://vid.me/ctGrv
Citera
2017-10-05, 08:56
  #35
Medlem
Har svensk media tagit upp vad amerikanska kändisar anser kring detta ? Nancy Sinatra har exempelvis ett tweet där hon förespråkar massmord :

Citat:
The murderous members of the NRA should face a firing squad.

https://twitter.com/NancySinatra/sta...80442667462657
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in