Citat:
Ursprungligen postat av
Kafka_God
Vilket är en liten fingervisning om vad som komma skall. En inte allt för vågad gissning är att Trump jr ligger rätt dåligt till den dagen det börjar strömma in åtal gällande samarbete med Ryssland. När det gäller Trump så är det inte helt orimligt att Mueller undersöker pengatvätt och olika skattebrott förutom att han har försökt hindra utredning. Jurister med insyn i utredningen har sagt att det mycket väl går att åtala Trump, dom säger även att det är troligt att Trump kommer att åtalas.
Vilka jurister har insyn i utredningen förutom att de läst NyT och CNN. Och vad säger de?
Trams och önsketänkande som vanligt. Man får acceptera att man kommer att få det under nästa 7 år
Citat:
Ursprungligen postat av
Kafka_God
Manafort håller tummarna att Trump fortfarande är president den dagen han döms och att Trumps jurister och rådgivare inte säger att det vore oerhört dåligt att benåda honom. Alternativet är att han avslutar sitt liv bakom lås och bom.
Men varför berättar inte Manafort hela sanningen om Trumps collusion med ryssarna?
Citat:
Ursprungligen postat av
DaEzz
Hela den här utredningen är som en hydra, kapa ett huvud så växer två nya fram. Parallellerna till de RICO-utredningar och påföljande åtalen som krossade den Amerikanska Maffian och som delar av Muellers nuvarande team drev i slutet av 90-talet är slående.
Vilka huvud har blivit kapade?
Nja. Än så länge handlar om gammalt skit som redan utretts.
Just for the framtida lulz, hur sannolikt är det att Trump ställer upp 2020 (om han är frisk osv)?
Citat:
Ursprungligen postat av
bernad_law
Nu: Nya åtal mot den äckliga ryssälskaren Manafort, och denna gång är anklagelserna liiiite mer allvarliga. Han skall ha betalat europeiska politiker för att sprida pro-ryska ståndpunkter om Ukrainas före detta diktator, bland dem den italienske clownen Romano Prodi och den österrikiske socialdemokraten Alfred Gusenbauer.
Prodi och Putler tycks mötas ganska mycket:
https://www.youtube.com/watch?v=uMDsRYFj7ho
http://en.kremlin.ru/events/president/news/56167
Lita på mina ord:
Mueller kommer ta ner varenda pro-rysk mutkolv i vilket land som helst, och det finns inget någon kan göra åt det hela.
Är det olagligt att ta pengar från Mannafort?