Citat:
Ursprungligen postat av
Niklas-P
Visst visst, den föreslagne r e v luktar rätt kille långan väg. Måhända var detta "erik" ett alltför kärt namn inom lafamilia, för att bara strykas bort? Brukar/brukade staten hjälpa till lite då o då på detta vis? I syfte att ngn slaktare skulle slippa avflytta t. Långtbortistan??
Du kan ha rätt i att just "Erik" var allt för kärt för GM, att ta bort. Fadern, som GM skall ha varit mycket fäst vid och vars död han tog mycket hårt, hette också Erik.
Det ryktas om att staten gjort detta i vissa fall, bl a med den s k "Blyklubbemannen". Men nu är ju Lena Anderssons baneman svensk så det är knappast aktuellt i detta fall. Alla har rätt att söka om namnändring hos Skatteverket.
Lenas mördare skall tydligen vara från en "skötsam" familj. Uppväxt i trygg medleklassmiljö. Men något gick snett och gossen kom att bli familjens "svarta får". Det skulle vara mycket intressant att få veta vad han erhöll för straff för det brutala mordet på stackars Lena. Hans nerver gav vika hos polisen, så kanske blev det vård? Hur kom hans liv att se ut efter detta?