Citat:
Ursprungligen postat av
superkalleee
Vill först börja med att säga att jag hoppas jag lagt tråden i rätt kategori annars får någon moderator flytta den!
Börjat träna boxning igen efter ett långt uppehåll, gick på hårt.. Alltså, jag mjukade inte upp någonting, utan var direkt 4 pass per vecka och hård träning. Vilket jag nog fått ångra nu. Och jag vet att det är de som orsakat det, undrar bara vad det kan vara och vad jag kan göra för få bort "skadan"
Ska försöka förklara skadan så gott jag kan, men varje gång jag springer/hoppar så får jag ont i knäet. Alltså en punkt bara, känns som det skaver mot något ben i knäet (?) Det är bara när jag tar i med knäet så känns det på en punkt. Vissa dagar är det bra, vissa inte..
Det handlar om insidan av knäet, precis bredvid knäskålen typ.
Jätte dåligt förklarat men hoppas någon kan känna igen sig.. Och ge råd vad jag kan göra. Sjukgymnasten har jag varit hos men inte blivit någon förbättring.
Vill inte skrämmas, men jag hade samma problem.
Tyvärr är jag tjurskallig och ignorerade smärtan.
Jag körde på.
Detta resulterade i nedbrytning av brosk (artros) i ena knät och det slutade med operation.
Jag är helt återställd idag, men kommer aldrig kunna springa långdistans igen.
Jag kan inte ha skor med platt sula mer än några timmar.
Om jag inte kontinuerligt tränar ben kan jag fortfarande få känningar ordentligt.
Så ta smärtan på allvar och ta det lugnt innan du kör på.