Har hittat en Volkswagen passat 2007a som har gått 18 000mil för 42 000kr.
I bakskärmen så är det rost som är övermålad med ny lack, dock så är det "bubbligt" runt skärmen. Det är nog 1-2 cm bred rost.
Min far hörde om mitt val av bil, samt rosten, och tyckte väl att jag skulle lägga ner det direkt.
Testade bilen, och den gick hur fint som helst. Tycker ni att jag ska slå till och ignorera rosten, eller blir det fler problem i framtiden? Jag skiter i det kosmetiska.
rost är inget större problem så länge inget bärande blivit angripet eller att det är hål in i bilen. är det hål letar sig fukt in och du får is på insidan av rutorna.
hade en saab för länge sen sen läckte lite från värme paketet och där blev det is skrapning på båda sidor av glaset.
balkar och bärande delar och ibland vissa hål om dom är stora kan man få avslag på.
man kan "lösa" det genom en torrboll i bilen.
personligen skulle jag inte köpa en bil för 42 tusen som hade rost, köpte en lite nyare saab för 2000kr och den hade lite rost + att det läckte in vid ena baklyktan, den var bytt och någon hade skitit i packningen.
kollar du noggrant(men du kan inget om bilar) så kan du se om det är all rost eller om det spritit sig mycket.
En 2007 ska inte vara rostig, leta efter en annan bil. Rost är dyrt att laga och bilen blir borta flera dagar. Jag skulle aldrig köpa en VW vissa modeller har dålig kvalitet, motor, växellåda rasar på vissa av dessa bilar.
Försök att hitta en välskött bil, då finns det en bra möjlighet att du gör ett bra köp om förra ägaren har varit mån om att sköta den.
Kolla på Japanska bilar om du vill slippa problem, men var noga att kolla rosten på dessa också.
Rost är ett gissel. Har den väl fått fäste blir man aldrig av med den om man inte är ett proffs eller anlitar ett proffs.
klart man kan bli av med rost utan proffshjälp, det tråkiga är att man måste ibland plocka bort plåten helt om "rostmaskarna" är för djupa för att slipa bort.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!