2017-08-21, 16:40
  #1
Medlem
elbels avatar
Bor i en liten rörig förening, eftersöker det som står i rubriken

Viktiga datum för blanketter som ska skickas till skatteverket, bolagsverket osv
Citera
2017-08-21, 19:24
  #2
Medlem
TeEsErs avatar
Det beror ju helt på hur verksamheten är uppbyggd och om man sköter allt själv eller har en ekonomisk förvaltare.

Normalt sett ska skatt betalas varje månad. Deklaration ska in en gång per år. Moms ska betalas då och då beroende på om man har någon moms eller inte.

Efter stämma med val ska styrelsemedlemmar som tillkommit eller avgått rapporteras till Bolagsverket. Sker ändring i styrelsen vid annat tillfälle ska det också anmälas så att registret är komplett.

När det gäller föreningens årsstämma så står det i stadgarna vilka tidsfrister som gäller för kallelse till stämma, inkomna motioner och när årsbokslut ska vara klart (för revision och distribution).

Sen kan det vara lämpligt att hålla koll på vilka som betalar sina månadsavgifter i tid och vem som inte gör det. Påminnelser kan behöva skickas ut med olika intervall och det behöver ageras på dem.

Ärligt talat så bör även en liten förening ha en utomstående förvaltare. Det gör ALLT mycket enklare om ni har en förvaltare som sköter bokföring, avgiftsdebitering, betalning av fakturor, bokslut, deklaration etc. Det dumma med att INTE ha en förvaltare är att det blir någon i föreningen som har koll på det som behöver göras. Försvinner den personen så måste nästa person kartlägga allt istället. Det är inte speciellt dyrt för en liten förening att ha förvaltning.

/T
Citera
2017-08-31, 17:26
  #3
Medlem
elbels avatar
Liten bump

Hur det med lånen, ser man över dem en gång om året?
Citera
2017-09-06, 09:48
  #4
Medlem
AldoRaines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av elbel
Liten bump

Hur det med lånen, ser man över dem en gång om året?

Det beror på löptiderna
Citera
2017-09-09, 14:55
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av elbel
Liten bump

Hur det med lånen, ser man över dem en gång om året?
Låter verkligen som att ni ska se till att skaffa en förvaltare om ni i styrelden behöver ställa denna tyoen av frågor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in