Citat:
Ursprungligen postat av
rough-justice
Hur ser du på att Polisen har misslyckats med sin uppgift; att säkerställa att NMR får hålla sin lagstadgade rätt till demonstration i Göteborg?
Det är riktigt illa. I synnerhet eftersom man befarat detta i dagar/veckor och ändrat NMR rutt.
Skam svenska myndigheter och skam AFA/vänsterpacket.
Citat:
Ursprungligen postat av
Det-e-dunder
Ja polisen är tydligt på vänstern sida. Omringar NMR så att AFA kan kasta bangers och sten medans NMR inte får göra något för att ta sig därifrån, så fort man försöker freda sig avbryter polisen demon.
Ja tror knappast polisen på gatan är på vänsterns sida, däremot kan ledningen vara det. I likhet med Charlottesville ser man till att demonstrationståget och vänsterpacket krockar och att den lagliga demonstrationen förstörs. Frågan är hur mycket rättsstat det är i ett västerländskt land som låter detta ske?
Citat:
Ursprungligen postat av
Bluis
En svart dag i Sveriges historia - man får inte demonstrera i landet längre -
2000 blattar och svenska småbrudar och danska och tyska knarkare och alkoholister har bestämt detta.
Snarare har svenska myndigheter/PK bestämt detta. Antingen får man inte hålla demonstrationer och då är landet på väg att avveckla sig själv eller så ser man till att med alla medel tillåta demonstrationer, om så med militärens hjälp.
Att myndigheter tillåter PK förstöra folkets rätt att demonstrera eller partiers rätt att hålla torgmöten är en skam utan dess like.
Som sagt "
morgondagens fascister kommer kalla sig själva antifascister".
Citat:
Ursprungligen postat av
ace_sec
SVT:s livestream upprepar det gång på gång.
Polisen har avbrutit demonstrationståget eftersom motdemonstranter har kastat saker mot NMR-tåget.
I slutändan kommer PK-MSM-7K skylla allt på NMR ändå. Tänk att vi har en statsminister som tycker ett demonstrationståg är vedervärdigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
ganglere2
Noterar att maktens verktyg polisen ingriper med kraft mot dessa s.k. nazister. Detta i motsats till de i Stockholm "sittdemonstrerande" afghanerna m.fl. vilka alla vet att en stor del av dem befinner sig olagligt i landet. Varför kontrolleras inte de? Varför grips och utvisas de inte? Ja, jag vet svaren på de frågorna.
Det är mycket märkligt och det tycker jag är värt att sätta strålkastaren på. Ungefär som att polisen inte hinner utreda våldtäkt mot barn längre men hinner stå och utreda om NMR går i takt i demonstrationståget. Allas lika värde är bara ett sätt att täppa till truten på de som är kritiska...