2017-07-24, 10:38
  #1
Medlem
Mbekis avatar
Hej,
Ska göra en lång historia kort.
Min pappa har hela sitt liv varit alkoholist men har kunnat dölja det utanför familjen så han har jobbat och skött sig hela sitt liv så besvara mig påhopp om samhällsbörda eller parasit. Sedan han blev pensionär har alkoholmissbruket eskalerat. Han fick för sig att flytta ut i skogen i en kommun långt borta där han trodde att han skulle finna inre frid - vilket blev tvärtom. Flera gånger har han åkt in med ambulans till sjukhusen där han blivit inlagd. Han har genom sitt missbruk åkt på en rad sjukdomar och besvär, men sjukvården ser att han är fullt frisk om han inte dricker.

Nu är han "frisk" och bor på korttidsboende i väntan på att vi barn ska åka hem till honom och sanera hans hus (går inte in på detaljer). Han har blivit tilldelad hemtjänst som ska se till att han äter sin medicin, äter mm, men innan dom tar över måste vi se till att huset blir beboligt. Det ska vi ordna såklart.

Då kommer vi till min fråga: pappa vill flytta närmre oss barn, i alla fall inte 5 timmars reda från Stockholm. Vi vet att han kommer att supa igen och allt kommer återupprepa sig så det är en bra idé.
Han vill sälja huset och flytta till ett - ja vadå?
Vårdhem? Äldreboende (han är 65)? Jag vet inga mer s.k hem. Jo demensboende kanske men det är inte riktigt det han lider av.

Drömmen skulle vara att han fick bo på en plats där man får sin personliga frihet men med sjukvårdsövervakning och hjälp med det praktiska. Finns det något sånt?

Naturligtvis betalar han för uppehälle.
Behöver ni mer detaljer för att kunna hjälpa mig eller ge råd så fråga på!
Hjärtligt tack på förhand
Citera
2017-07-24, 10:56
  #2
Medlem
Mackan52s avatar
Ett kollektiv kanske skulle passa
Citera
2017-07-24, 11:25
  #3
Medlem
Det finns väl rätt så billiga lägenheter/hus inom en 2 h radie från Stockholm. Sedan kan det nog bli svårt att lämpa över er far på det allmänna men ni får väl kolla upp kommuner som hamnar högt upp på någon rankningslista.
Citera
2017-07-24, 12:08
  #4
Medlem
Jernmaskens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mbeki
Då kommer vi till min fråga: pappa vill flytta närmre oss barn, i alla fall inte 5 timmars reda från Stockholm. Vi vet att han kommer att supa igen och allt kommer återupprepa sig så det är en bra idé.
Han vill sälja huset och flytta till ett - ja vadå?
Vårdhem? Äldreboende (han är 65)? Jag vet inga mer s.k hem. Jo demensboende kanske men det är inte riktigt det han lider av.

Han får helt enkelt köpa ett boende. Man flyttar ju inte bara in på instutition för att man känner för det. Det är något soc och sjukvården fixar när det är dags.
Citera
2017-07-24, 15:34
  #5
Avslutad
be han flytta till Thailand där kan han supa och knulla . kanske till och med hittar en fru som kan piska upp han så han hamnar rätt i livet .
Citera
2017-07-25, 10:30
  #6
Medlem
Mbekis avatar
Haha, ja det vore något det!

Tack för all hjälp
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in