Citat:
Ursprungligen postat av
Geomeister
När folk går in i partnerskap och sedan skaffar barn prioriteras deras liv om. Med jobb, partner och barn finns det inte mycket tid till annat. Åtminstone inte första åren. Jag antar att saker som att gå på bio, "ta en öl" eller åka en finlandsfärja blir lättare för båda (tillsammans eller var för sig) när barnet/barnen är fem (+) år, eller har jag fel?
Min fråga gäller dock inte föräldrarna utan kompisar till föräldrarna (dock riktat till föräldrarna). "Dom där" som inte har partner eller barn åtminstone inte förrän senare. Oavsett föräldrarnas sociala liv sedan innan blir det automatiskt att föräldrarna prioriterar vänner som bor nära, också har barn eller allra närmsta. Jag greppar det, men om man är "någon annan" och fortfarande vill ha kontakt. Hur gör man då som "den kompisen"?
Om du är förälder... Vilket sätt tycker du är roligast/bäst att andra kontaktar dig på? Givetvis är alla annorlunda, men som just förälder kanske det finns vissa saker folk gör som bara blir irriterande (den som ringer varje helg, vill ut och supa, trots att du sagt nej 23 gånger tidigare eller folk som bombar dig på Facebook trots att du knappt hunnit svara på första grejen).
Vad uppskattar du mest? Vad gör dina vänner i det läget som får dig att, då och då, prioritera dom?
Jag kan bara säga att det ÄR svårt att upprätthålla en vänskap över småbarnsåren, om man får barn vid olika tider i livet. Jag har varit med om det från båda hållen. Att förlora vänner för att de fick barn före mig: jag tyckte att de blev inskränkta och tråkiga och talade om ointressanta saker (smakportioner, blöjor, bajs, varje litet steg i barnets utveckling, varje liten grimas eller ord). Eller när de tog med barnet fast vi hade gjort upp om att ses utan barn, och så blev hela träffen förstörd av barnet som skulle ha uppmärksamhet.
Några år senare, när det var jag som fick barn, så orkade jag inte med väninnor som trodde att jag fortfarande hade tid att lyssna på deras kärleksbikter över telefon tre timmar i sträck, gärna nattetid... Mycket av det de barnlösa väninnorna fortfarande sysslade med blev så meningslöst, barnsligt och ytligt då.
Men EFTER småbarnsåren blir det lättare igen, precis som du säger. När yngsta barnet är fyra-fem så kan faktiskt den ena föräldern gå ut en kväll eller åka bort över en helg, och den andra föräldern kan dra hela lasset ensam.
Jag antar att svaret är att man måste försöka hålla uppe vänskapen "med konstgjord andning" under de där åren då det är mycket bebis i huvudet på småbarnsföräldrar. Se till att man inte blir bortglömd. Idag med sociala media är det ju mycket lättare än vad det var för 20 år sedan, när det var telefon som ringde och man mycket väl kunde ringa och störa en mamma som lagt sig att sova en stund på dagen när bebisen också sov... Det tar inte många minuter per vecka att kolla hennes Facebook och kommentera någonting.