Citat:
Ursprungligen postat av
Magban
För mig har ordet fatalism inget med Gud eller liknande, det handlar mer om förmågan acceptera livet i både med och motgång. T.ex varför ska man gräva ner sig i åratal av sorg om en anhörig går bort eller om man blir lämnad av frun? Saker är som det är och många gånger är det bättre att gå vidare än att älta det förflutna.
Då är man enligt mig determinist. Determinism är ju att säga att allt är förbestämt av naturen när fatalisten tror samma bara att ordet natur ersätts med Gud. Eftersom dem båda är i princip samma sak bara att fatalisten har färre alternativ men däremot det som räknas som starka alternativ är fler än deterministens. Deterministen säger ju oförutsägbarheten leder till det alternativ jag väljer men alla alternativ har lika värde i sig vilket gör
Fatalisten kompenserar 5 års arbetslöshet med kanske att jobba inom Röda Korset helt gratis m.a.o försökt närma sig Gud på det sättet denne tolkat Gud tills valet.
Deterministen kompenserar 5 år överallt möjligt med empiriska erfarenheter och dess personliga moraliska färdigheter och ofärdigheter.
Citat:
Ursprungligen postat av
har-du-ens-betyg
Varför ska jag jobba när jag överlevt utan jobb i 7 år?
Citat:
Ursprungligen postat av
Frawjon
Vem säger att du ska det?
Mitt framtida jag kanske t.ex en oförutsägbar händelse dyker upp som kanske graviditet och nu kan jag inte fatta beslut eftersom jag låtit naturen ha sin gång i X-antal år.