Citat:
Ursprungligen postat av
NinaBe
Enligt det första inlägget på "Missing People" och pappans Facebooksida var Patrik både deprimerad och förvirrad vilket gjorde, att han var i behov av hjälp!
"MPS" :"Har han setts i Sannahed med säkerhet? Läste om det på en flyers. När var det i så fall?"
Jo jo, hans föräldrar visste ju att han led utav depression och möjligtvis någon annan typ av psykisk åkomma. Depression är ju en sjukdom som kan präglas av självmordstankar, men jag tvivlar på att Patrik uttryckt det för mamman när de samtalade över telefon. Därför tror jag knappast att han "hotat" familjen att ta livet av sig eller tillfälligt avbryta kontakten med omvärlden för att han behöver ensamtid.
Men om vi utgår ifrån att han talat om för mamman att han inte vill leva längre eller att han behöver ett uppehåll från allt och alla, tror jag att föräldrarna då inte skulle ha låtit honom åka vidare helt ensam när han mår så dåligt för att han uppenbarligen inte är vid sina sinnens fulla bruk.