2025-03-12, 17:39
  #9949
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RickNess
Ja absolut, det har jag inte sagt något om? Jag svarade bara en som hävdade att det inte skedde någon produktion öht...

Det är en tolkningsfråga för jag hittar nu bara siffror på vad de producerat men inga direkta siffror hur många % som blir kasserat men det man kan läsa mellan raderna så kasserar de majoriteten av batteriet så man kan säga att deras produktion är princip obefintlig.

Samt de få batterierna man lyckas leverera så har man redan fått betalt för 3-5år sedan..
Citera
2025-03-12, 17:41
  #9950
Medlem
Ringhals3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ringhals3
Problemen är sannolikt större under ytan än vad vi kan ana och vad är dethär för snömos från VD?

"I en ”strömlinjeformning” av verksamheten har Northvolt beslutat att fokusera på storskalig tillverkning och reducera kostnaderna och utreda framtida strategiska samarbeten för att säkra sin position i det ”globala batterilandskapet”."

Har de inte haft koll på kostnaderna tidigare?
Ansåg han att det inte behövdes när andra betalade kalaset? Han säger att svårigheterna att fylla deras nyemissioner beror på det makroekonomiska läget, det beror sannolikt i större utsträckning på att Northvolt inte levererar något värde tillbaka till investerarna.

Han är oportunist och har skott sig personligen med miljonbelopp i ersättningar som betalats av folk som många gånger har som jobb att förvalta andras pengar och skiter i att fundera på om detta var en bra investering. Är detta tecknet på att den gröna bubblan spruckit? Ser inte bättre ut.

Skrev detta 2024 09 09
Citera
2025-03-12, 17:45
  #9951
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av .-.-.
Dom är nog bajsnödiga i Västerås nu, bara en tidsfråga innan Northvolt Västerås går samma väg.
Men dom lär nog kunna lura till sig några till miljarder först.


Har inte de också gått i konkurs? Eller va inte det ett dotterbolag i samma koncern? Jag fattade det som att alla paraply-bolag också gått åt helvete?
Citera
2025-03-12, 17:46
  #9952
Medlem
cerns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AutDisceAutDiscede
Skulle inte förvåna mig alls om dvärgen Kristersson väljer att vräka in 50 miljarder... (som sedan är borta om ett par månader)

Politiker är till synes inte de skarpaste knivarna i lådan.
japp sen skickar han lika mycket till Ukraina sedan, Sist till svensken såklart.

Riktig sörja detta med Northvolt men ganska så skönt att slippa höra om eländet nu. Kul för de som plockade ut massa bonusar och fallskärmar och allt vad fan det nu är med hjälp av hårt arbetande svenskars skattepengar.
Citera
2025-03-12, 17:48
  #9953
Avslutad
Det här är alltså S tramsiga svar när man bränt minst 97 miljarder av svenskarnas pengar, där man lovat, bedragit och skrutit om att Sverige ska bli rika och framgångsrika på bluffar som Northvolts batterier och grönt stål. Då måste man rikta fokus någon annanstans, försöka mobba någon annan med något man själv hittat på.

"Det går inte att leva på Skansen som Jimmie Åkesson verkar tro. Det kräver att man är framåtlutad och investerar i ny teknik."

https://www.expressen.se/ekonomi/s-regeringen-behover-kliva-fram/

Hur kan svenska folket tolerera sådana dårar i S som politiker? Hur kan minst 97 miljarder som gått upp i rök och antagligen är borta för alltid vara en investering, framgång och rikedom?

Det är som att hamna hos kronofogden med några miljoner och påstå att man är rik. Det är sossesvinens och kommunisternas politik det.
__________________
Senast redigerad av Krimkoll 2025-03-12 kl. 17:56.
Citera
2025-03-12, 17:48
  #9954
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av analking
Och samtidigt varslar regionens enda riktiga företag Rönnskärsverken om uppsägning av 200 personer.

Vad kan politikerna hitta på för kul nu? Ideer? Bygg om allt till flyktingboende. Gör en moske av allt?

Finns mer kreativa ideer?

Vi har många vänsterblivna politiker som på riktigt skulle anse att det vore en bra idé. Ta in en miljon invandrare till, låta Northvolts fabriker bli lägenheter. Och få en superekonomi a la Sandviken (som påstod sig tjäna flera miljarder på invandringen)

Sossen Lorents i Skellefteå är ett riktigt stolpskott. Och kommuninvånarna är minst lika efterblivna som fortsätter att rösta på galenpannan.
Citera
2025-03-12, 17:50
  #9955
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elvi
På SVT Morgon pratar man om att Northvolt är ett flaggskepp inom batteritillverkning och en stor känd spelare.

Precis den usla rapportering och journalister som gjort att vi hamnat här. Inte ens när det är klart vilken bluff företaget varit kan man berätta sanningen.

Ja hade journalisterna gjort sitt jobb hade detta inte uppstått.

"Flaggskepp inom batteritillverkning". Vilket jävla skämt. Som ett sketet 9V-batteri i rullstol snarare.
Citera
2025-03-12, 17:51
  #9956
Medlem
twoeggss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sxephil
Det är tyvärr inte så lätt att transportera. När det blåser i Skåne blåser det nästan alltid i Danmark, England Tyskland. Att transportera från norra till södra Sverige fungerar också dåligt då det fyller ledningarna men behovet ökar inte. Samtidigt behöver rätt frekvens i nätet som vindkraft inte har.

Företag som NorthVolt är ju dock inte på något sätt avhängt av vindkraft. Kärnkraft, Vattenkraft, Solenergi är andra exempel på energikällor. Att NorthVolt konkar har med att de är uselt skötta. Finns en massa både större och mindre bolag som har sin största inkomstkälla inom elektronik och elektrifiering och detta utan subventionering. Dags att släppa sargen och komma in i matchen. Miljömuppar utan verklighetsförankring är inte de enda som är för elektrifiering, tvärtom verkar de istället snöa in sig på udda teknologier som har dåliga framtidsutsikter som vätgas för personfordonsindustrin(ineffektivt), etanol från biomassa etc

Verkligheten är att ingen i världen förutom typ Scania vill betala överpris för batterier som knappt är bättre än kinesiska diton. För det flesta är det bättre ta eventuell smäll utsläppsrätter och tullar innebär och importera en komponent som är mycket billigare men som fyller samma funktion.
__________________
Senast redigerad av twoeggs 2025-03-12 kl. 18:03.
Citera
2025-03-12, 17:52
  #9957
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goderian2
jag tror kineserna köper upp skiten genom nåt slags bulvanföretag.
tror det kommer produceras batterier där en dag.
alla förutsättningar finns där för att prodcuera batterier.
behöver bara skruva lite i maskineriet.

Inte ens kineserna vill ha skiten.
Citera
2025-03-12, 17:53
  #9958
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mainfurer
Lilla äckliga Gislaved föll bort för de inte ville dra 6 mil ny kraftledning. Hade kommunen gott kunnat gjort efter hur alla på Continental blev straffade av deras flytt.

http://www.vn.se/article/gislaved-uteblir-fran-storskalig-satsning/

Gislaved är nog väldigt glada att de inte fick fabriken!
Citera
2025-03-12, 17:56
  #9959
Medlem
doncroces avatar
Nu måste vi lägga i en högre växel för att inte tappa fart, kampen är på riktigt och den gröna omställningen är nu viktigare än någonsin, det får kosta vad det kostar!
Citera
2025-03-12, 17:58
  #9960
Medlem
Ringhals3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sxephil
När det blåser blir elpriset 0 då det överproduceras el. Hela Nordeuropa har byggt vindkraft, det kan därför aldrig bli lönsamt så länge man inte kan lagra elen bättre. Samma gäller solkraft.

Och så andra sidan av priblemet, den el som ändå finns när det är mörkt och vinstilla samtidigt blir väldigt dyr.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in