Citat:
Ursprungligen postat av
dayu
Jag öppnade kortet o la beställningen . Kl 22 försökte de dra pengar 12h senare dvs. Chattsr med supporten som säger att allt är löst att jag inte ska oroa mig. Nästa dag får jag samma mail igen att paymen is declined . Mailar då de var sent . Nästa dag chattat jag med supporten igen, samma visa, no worry, problem solved. Jag öägger fram flera olika alternativ till lösningar men han hade redan "fixat" de. En dag senare, nytt mail! Omg sicken inkompetens. Mailet har jag inte fått svar på och felaktig info från supporten 2ggr. Löjligt.
Ringer banken o där får jag veta att de försökt dra pengar igen vid 22 tiden. Så nu sitter jag redo för att öppna upp för slapptaskarna.
Köp presentkort via fom så är de löst o ni slipper okunnig support.
Okunnig support? Det är nog svårt för folket på amazon att förstå hur efterblivet sossesverige är med bank-ID, öppna kortet för kortköp under 60 minuter och fan och hans moster för att få privilegiet att få köpa ett par hörlurar över internet.
I resten av världen försöker man göra det smidigt för kunden förstår du. Knappar jag in mina kortuppgifter så kan jag helt enkelt köpa något över nätet. Om jag mot förmodan skulle bli blåst så kan jag häva köpet i efterhand och försäljaren får exakt 0kr av mig. Men en sådan lösning vore väl alldeles för smidig för sosse-Sverige som som vanligt tror sig veta bättre än hela övriga världen.