Citat:
Ursprungligen postat av
Ikea-Kamprad
Mycket intressant. Två stycken Rakhmat Akilovs så här långt. Det kanske kryllar av Rakhmat Akilovs i Sverige. Någon har tillverkat massor med IDs med det namnet.
Och nu visar det sig att terroristen inte tjänat en massa pengar. Vad har han levt på då? Och vad var det för en gök som jobbade på Scandic under falskt namn. Han fick sparken från Scandic i januari.
Är det Rakhmat Akilov2 som inte blev häktad? Förd till förvar då han inte har giltiga papper han heller.
Lastbils.Akilov kallade sig någonting med ....jon på sin facebook. Jag kommer inte ihåg namnet. Det kanske inte är viktigt.
Anser att ID kontroll skall utföras på gator och torg och arbetsplatser. Det är mer skadligt för integriteten att bli uppvisad och utfläkt som t.ex. Ebba än att det skulle kännas fel att visa vem man är! Ingen ifrågasätter att man visar körkort när man framför fordon, bankärenden, läkarbesök m.m