2017-03-02, 20:23
  #97
Medlem
A1HORNYLADs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av livia-mc
Väldigt massa spekulationer ang att det ej finns någon info om denna "misshandel".
Anledningen till det är för att det inte var någon stor händelse. Flickan det handlar om mår bra, låg endast inne på sjukhus för observation. Förövarna det handlar om var två st och kom från en annan skola. Det hela togs hand om och media har skrivit om detta och gjort det till en mycket större och allvarligare händelse än vad det var.
Slutligen, tycker jag att vi alla ska sluta spekulera och komma på egna teorier etc. Detta har ingenting med skolan att göra utan den råkade endast vara platsen där denna händelse utspelade sig.

Det mörkas säkert ungefär lika mycket på den här skolan som på överklasskolorna, t.ex. Lundsberg. "Det är en fin skola, här händer absolut inget farligt. Alla elever mår bra och hälsar så gott till alla" - typ.

Edit:
Nu har vi alltså fått tre scenarier beskrivna.
1. Det var en gängmisshandel, en flicka blev misshandlad av flera andra. Alla är elever på skolan.
2. Ett slagsmål mellan två flickor, där den ena åkte på rejält med stryk. Båda var elever på skolan.
3. Två förövare från en annan skola misshandlar en flicka på skolan.
Jisses.
__________________
Senast redigerad av A1HORNYLAD 2017-03-02 kl. 20:30.
Citera
2017-03-02, 20:25
  #98
Medlem
moonclimbers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Unosoli
För den som fortfarande tvivlar på att det var på Glunten det inträffade rekommenderas ett snabbt besök på glunten.se, bara ett par klick bort:
Pressmeddelande

Incident på skolan

Igår, onsdag, var det bråk mellan några flickor i åk 7. Flickorna är oftast kompisar och ibland ovänner. Förolämpningar i sociala medier mellan de inblandade hade förekommit i flera dagar innan.

Exakt vad som hände under bråket vet vi inte, det skedde i vuxnas frånvaro. Polisen kallades till platsen och pratade med de inblandade flickorna. De har lämnat samstämmiga uppgifter till polisen. Polisen bedömer händelsen som misshandel och de har upprättat en anmälan. Eftersom flickorna är under 15 år går ärendet över till socialtjänsten som hjälper berörda.

Under natten har en av de inblandade eleverna legat på sjukhus. Hon var kvar i skolan under eftermiddagen. Enligt hennes mor mådde hon jättedåligt senare på kväll och har legat under observation till lunch idag. Flickan har inga allvarliga skador, men är öm i kroppen och har blåmärken. Hon blir kvar på sjukhuset till i morgon.

Under torsdagen har personalen på Glunten förstärkt närvaron bland eleverna för att lugna och finnas till hands vid frågor. Vi har varit i kontakt med direkt berörda föräldrar. Vårt fokus är elevernas trygghet och vi jobbar aktivt för att säkra den. Under morgondagen kommer även råd & stöd från socialtjänsten att närvara på skolan som stöd till elever och personal. Lärarförbundet ställer också upp med samtalsstöd för personal.

Janne Eklund

Rektor

Se där hur lätt man tar död på rykten och spekulationer med rak, tydlig och enkel kommunikation. Se och lär.
Citera
2017-03-02, 20:57
  #99
Medlem
Sillberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A1HORNYLAD
Annars är det väl ungar från medel- eller övre medelklassen som går på Montessoriskolor? Det är ju rätt dyrt att ha sina tättingar där. Eller åtminstone var det så förut. Kanske har de också en överrepresentation av barn med anpassningsproblem (av olika skäl) till den vanliga skolan. Åtminstone är det min bild av Montessoriskolor.

Någon som vet något om klientelet på skolan? Jag trodde bara det var fint folk som hade barnen på Montessoriskolor.

Det enda bostadsområdet i närheten av Glunten är svindyra Kåbo.
Citera
2017-03-02, 21:06
  #100
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oh-be-wan
Märkligt att nyheten tystades ner så snabbt, skulle nästan säga rekordsnabb nertystning.

En liten notis i någon fulmedia.

Vafan det måste ju finnas personal på sjukhuset som har insider info.


Journalisterna läser Flashback och de vill inte göda det bruna spöket.
Citera
2017-03-02, 21:08
  #101
Medlem
Unt konfronterar biträdande rektor och påpekar att det inte alls var skolans första incidenten:

Citat:
– Det vi menar är att sådana här händelser inte är vanligt förekommande på vår skola, däremot händer det på andra platser runt om i Sverige, säger skolans biträdande rektor till UNT.

Men i brevet låter det som att något liknande aldrig inträffat på skolan?

– Vi menar att det inte är vanligt förekommande, det handlar ju om att lugna föräldrar och personal också, säger biträdande rektorn.
http://www.unt.se/nyheter/uppsala/inte-forsta-misshandeln-pa-skolan-4566842.aspx
Citera
2017-03-02, 21:09
  #102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sillbert
Någon som vet något om klientelet på skolan? Jag trodde bara det var fint folk som hade barnen på Montessoriskolor.

Det enda bostadsområdet i närheten av Glunten är svindyra Kåbo.
Iaf tidigare var det lite "fint" att ha barnen där, typ lite intellektuell-snobbig övre medelklass.
Citera
2017-03-02, 21:13
  #103
Medlem
Helt sjukt att flickor slåss på en privatskola så att polis och sjukvård måste ingripa. Här måste skolinspektionen göra en undersökning och kanske stänga skolan.
Citera
2017-03-02, 21:15
  #104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reda
Helt sjukt att flickor slåss på en privatskola så att polis och sjukvård måste ingripa. Här måste skolinspektionen göra en undersökning och kanske stänga skolan.

De har inte missat det här:
Citat:
Skolinspektionen, som fått kännedom om den misstänkta misshandeln via medier i dag, kommer på fredagen att kontakta den fristående skolans rektor.

- Det är det första vi gör i morgon bitti. Vi vill veta vad som hänt och vad skolan vidtagit för åtgärder. Därefter fattar vi beslut om hur vi går vidare, säger avdelningschef Elisabeth Wikén.
http://www.unt.se/nyheter/uppsala/skolmisshandeln-skolinspektionen-ska-nu-kontakta-rektorn-4566778.aspx
Citera
2017-03-02, 21:16
  #105
Medlem
Sooks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SituationReport
Flashback fungerar bäst med rå, ocensurerad information som grund.

Så fort det mörkas så vet vi vad det är frågan om. Men vi kan inte hjälpa till med utredningsarbetet utan så mycket sann information som möjligt.

Om ingen på Skolan är legendarisk Flashbackare så står vi endast tyvärr och inväntar polisens uttalande i ärendet.

Exempel på information som vi behöver:

Endast Flashback kan förhindra eskalerande brott på detta sätt eftersom Flashback är den enda fria och totalt fristående organisation som finns som samtidigt är fullt öppen och opartisk.
Opartisk? Bara en sån sak att folk är kåta på etnicitet tyder väl inte direkt på opartiskhet, eller hur. Etnicitet är för de allra flesta i samhället skit samma vid enskilda brott.
Citera
2017-03-02, 21:20
  #106
Medlem
SvartEks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A1HORNYLAD
Enligt hemsidan har skolan ifråga en sträng uppförandekod. Man ska komma i tid, ta ansvar för skolans material, ställa skorna prydligt i sina ställ och inte springa i korridorerna utan röra sig lugnt i lokalerna m.m.
Skolan är också föräldradriven. Kanske går det ännu hetare till på styrelsemötena?

Hur som helst skönt att flickan inte verkar vara allvarligt skadad!

Hehehe
Vi har nog olika syn på vad som är sträng uppförandekod.
Att komma i tid och att ställa skorna i ordning istället för en stor hög mitt framför dörren och att vårda skolans materiel etc, hör till normalt hyfs. Det är inte strängt.
Skärpning ! Hur har ni er uppfostran i era hem Är det isåfall ert bidrag till det nya Sverige....?
Citera
2017-03-02, 21:31
  #107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av moonclimber
Se där hur lätt man tar död på rykten och spekulationer med rak, tydlig och enkel kommunikation. Se och lär.

Detta kan alla lära sig av, helt korrekt. Inte minst våra politiker om de vill slippa att göra SD till Sveriges största parti.
Citera
2017-03-02, 21:39
  #108
Medlem
hashs avatar
Misshandeln har faktiskt gett SD en fördel.
Mitt resonemang går ut på att MSM trumma ut först ganska hårt att en 13-åring hade blivit misshandlad i skolan. Vilket iofs är sant men det var för stora rubriker för denna händelse.
Vilket får folk som läser nyheten att tänka på hur hemskt Sverige har blivit sista tiden.

MSM ger som vanligt fler röster till SD, utan att dom förstår det själva.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in