Citat:
Ursprungligen postat av
Nordiad
Att ta hjälp av advokat kan säkert vara bra, men tvivelaktigt om det är lönsamt i sammanhanget. Så länge inte ts' fordran bestridits finns ingen anledning att gå via tingsrätten, det är kronofogden som är första valet, detta förutsätter att ts har skickat faktura eller betalningsuppmaning samt om vare sig likvid erhålles i det läget eller att bestridande erhålles, vidtaga inkassoåtgärd.
Du skriver att "han kommer inte att gå till tingsrätten", nej naturligtvis inte, det är endast fordringsägaren som kan göra det.
Nej man kallar båda parterna till förhandling för att försöka nå en förlikning först. Så det är inte bara fordringsägaren som kan gå dit utan tvärtom skall båda det.
Eftersom TS är en privatperson ska han inte skicka en faktura utan gå till en advokat som hjälper honom sammanställa ett brev med kraven och hjälper honom vidare. Du ger ett felaktigt råd när du skriver att han ska hålla på med detta själv. Han ska ha hjälp från början så att det blir rätt.