Citat:
Ursprungligen postat av
johnthedickholmes
Jo men tror kanske det är lite annorlunda med stora amerikanska youtube. De betalar ju inte ut någon skattat lön på det sättet utan en ersättning man skall redovisa och skatta som lön i det land man bor. Om man inte sitter utomlands och sänder och tar in det i något bolag etc och eller skatteplanerar med utlandsbolag från egna bolaget på något vänster. Men i det här fallet tror jag KFM tar rubbet som kommer in på hans konto eller hälften om det är deras gemensamma/Alvas. Vad han och Alva än säger./hittar på Men han kan ju uppge vilket konto han vill till youtube för utbetalning om det är ett företagskonto och inte privat (tror det måste stå i deras namn om det är privat), iallafall lite kortsiktigt. Något sådant försöker han nog fixa till så de kan dra och schlajfa och göka horor i Amsterdam. Alva får säkert vara med och fönstershoppa tjej. Allt för att Alex skall få healing.
Prefab som de skall tömma? Finns 100st i Sverige, vet någon vilket Prefab kan vi kolla upp det.
Kronofogden är en myndighet. En utmätning är ett myndighetsbeslut. Youtube har en svensk filial som sköter svenska utbetalningar. Kronofogden gjorde en utmätning på Alex i oktober.
Detta innebär att kronofogden tar pengarna innan dom skickas till något konto. Vilket konto dom en skickas till. Så funkar det alltid med utmätningar.
Kronofogden kan absolut utmäta utländsk inkomst, speciellt amerikansk sådan då usa har ett avtal med sverige om att skuldsatta från usa får utmätas här. Och tvärtom.
Så jo det funkar så även med youtube lön.
Det enda som skiljer sig från en vanlig lön är att Alex själv är skyldig att betala in sin skatt från sitt företagskonto på dom pengarna Kronofogden låter honom behålla (existensminimum) istället för som på ett vanligt jobb där arbetsgivaren gör det.
Han kan heller inte be youtube att skicka hans lön till någon annan. Youtube kan inte strunta i ett myndighetsbeslut. Att Alva blev en del av kanalen officiellt med namn och allt direkt efter utmätningen i höst är knappast en slump.
Då kan även hon ta ut en del av lönen därifrån. (Hälften) men eftersom att dom inte lagt upp några videos efter utmätningen så lär det inte bli mycket lön kvar efter att utmätningarna sker nu.
Existensminimum är ca 18.000 i månaden om du har tur. Oftast mindre än så.
Gällande prefab så kan du bara söka på trådar här på flashen så hittar du vilket prefab det gäller.
Ägaren heter Andreas och företaget genomgår just nu en konstruktion.
Dvs inte alls en slump att han lånar ut sitt konto till pengartvätt just nu för det ändå kommer skita sig för honom inom ett par månader.