Citat:
Jo det är precis det jag vet och jag baserar det på dina inlägg i tråden.Det enda du är ute efter är din personliga moralpredikan och det är den här tråden inte till för.
Du kallar salonger sunkiga. Det förutsätter då att du besökt samtliga eftersom du drar alla efter samma kam oavsett om de säljer sex eller inte, oavsett om det säljs sex med eller utan ägarinnans vetskap, och så vidare. Det är i själva verket försäljning av sex du tycker är sunkig och inte salongerna. Håll isär begreppen.
Du förfars över att det är svarta pengar involverade. Nej, det är det ju inte till en början. Pengarna är vita tills de betalas i salongen och då vet vi inte hur de hanteras. Vet du någon som säljer sex som redovisar inkomsten till Skattemyndigheten? Det är ju ändå inte förbjudet att sälja. Därmed är det upp till myndigheten att övervaka. Du menar vidare att svarta pengar vid försäljning av sex är mycket värre än att betala en snickare svart. Moral, moral.... Varför nyttjar du inte moraltråden om Thaimassage istället?
Salongerna har inte växt fram under 15 år. Det är de senaste 5-6 åren företeelsen exploderat.
Människohandel förekommer inte och det vet Polisen. Det finns ingen som hålls inlåst mot sin vilja.
Thaimassöser importeras inte, det är förstås information som sprids och kvinnor som ser sin chans att tjäna bättre än i hemlandet. Både på att sälja massage men också genom att dubbla intäkten med ett HE. Är det bättre att köpa sex av andra nationaliteter? Det finns en del tjejer från Filippinerna och Kina.
Koppleri är det om den som äger salongen/innehar hyresrätten vet om eller inte hindrar köp av sexuella tjänster.
Vad fan är "grogrund för koppleri"? Ska vi stänga alla salonger för att det finns vissa som säljer sex?
Du kan inte heller driva din moralpredikan utan att ha minsta kunskap om Thailändsk kultur och tankesätt. Det du tycker är förfärligt delas inte av de allra flesta massöser.
Så här kan jag fortsätta länge, men det ger mig inget driva en meningslös moraldebatt med en som inte har koll på förutsättningarna utan bara generaliserar och påstår sig "veta mycket mer än han vill avslöja".
Vore så att du verkligen vill veta så finns all information redan i forumet. Bara att leta och läsa.