Citat:
Ursprungligen postat av
Domsomvetdomvet330
Hej, det är så att jag nyligen fått intresse för Bitcoins och min fråga är ifall de kan spåras. Dvs ifall någon (polisen) kan se vad dessa Bitcoins använts till när de finns i min plånbok
Kort svar: Ja!
Alla transaktioner finns öppet att se för vem som helst som vill det. Vill man i sin tur av olika anledningar försöka göra så sina bitcoins blir svårare att följa finns det som skrivet innan här i tråden "Mixers" som mixar dina coins med andra och ger dig andra coins i utbyte mot dina egna.
Många skulle påstå och säga att detta gör dina btc ospårbara vilket jag inte kan hålla med om. Vågar påstå att majoriteten av dem som säger det aldrig spårat coins själva.
Visst, beroende på vem du döljer spåren ifrån kanske en mixer hjälper många gånger men det behövs då också att du använder mixern på rätt sätt med rätt förberedelser och med rätt inställningar. Beroende på vilken info den som spårar dina btc sitter på redan & hur du går tillväga vid bitcoin mixing är det inte omöjligt eller direkt omständigt att koppla ihop överföring A till mixern och överföring(ar) B från mixern till dig igen med varann och på så sätt fortsätta följa dina btc efter dom är mixade. Visst går det att göra de näst intill eller helt omöjligt att spåra coins om de är det man är ute efter men kräver så klart lite mer kunskap inom ämnet än en vanlig köpare/säljare av btc brukar vanligtvis besitta. Vill man inte plugga finns det dom med erfarenhet som erbjuder olika tjänster inom ämnet. Oftast via utlänska sidor men finns fåtal svenska guldkorn som DS exempelvis.