Citat:
Ursprungligen postat av
IQ130
Vad dryg du är!
Va, hur fan lyckades du tolka mitt inlägg som något drygt. Vad har du rökt, använda biobiljetter?
Citat:
Alla människor behövs
Nej, alla människor "behövs" inte.
Citat:
och var och en är bra på något,
Alla människor är inte bra på något.
Citat:
kanske inte sånt som uppskattas av dig dock.
Det finns inget i mitt inlägg som talar om ifall jag uppskattar andra människor eller inte.
Citat:
Du verkar ju varken uppskatta mat, frisk luft eller musik som lyckliga människor gör.
Det kan du omöjligt veta, du gissar helt godtyckligt.
Citat:
Tar du ett piller och "forskar vidare"?
Om så fallet är eller inte är så får du där underbygga dina premisser bättre. Jag ser inget sammanhängande resonemang här.
Citat:
Alla som spelar instrument och ägnar sig åt kultur, tänk om de skulle skriva något liknande om dig?
Vad du än menar med "något liknande" så ser jag inga som helst problem med det. Det är upp till flashbacks moderatorer.
Citat:
Erik tänker en massa
Han tar en öl och kollar på fotboll medan jag förbereder ett minutiöst experiment på kvantnivåer som kommer att kosta 200.000 kronor med grundliga protokoll och allt vad det innebär. Dagen efter försöker jag få kommunen att gå över till mer naturvänlig sophantering, då är Erik bakfull. Har du hört hur en fylleskalle tänker någon gång? Fylleskallar sig icke besvära med världsliga ting.
Citat:
, men inte på samma saker som du.
Var det inte precis det jag skrev i trådstarten.
Citat:
Annars får han stänga sin butik
Annars? Annars vadå? vadå annars? Om vad? Och varför skulle han stänga sin butik. Vad snackar du om?
Citat:
och du får gå hungrig.
Varför skulle jag få gå hungrig om Erik säger upp sig? Alltså, va?
Citat:
Du ska vara jävligt glad för att folk har lust att förse dig med allt du behöver,
Inget är gratis, jag jobbar för mitt bröd. Det finns alltid någon som är villig att tjäna en slant eller få en tjänst för att ge någonting tillbaka. Det är inte så att alla slutar jobba för att du tycker att jag varit dryg.
Citat:
från att ta hand om dina klena nerver
De allra flesta hade sjunkit ihop i total paralys om de levt mitt liv.
Citat:
till att förse dig med kläder på kroppen.
Barnen i indien menar du. Tack barnen i indien och alla affärsmän som tjänar miljarder på deras slaveri.
Citat:
Du skulle ha ett kok stryk så du vaknade upp!
Så imbecillt och primitivt att det inte går att svara på.
Så jag förstår att din poäng är att jag inte är självförsörjande och beroende av andra människor. No shit, men vad har det med min tråd att göra? Hur och för vad man bör vara taksam är en helt annan diskussion och du vet inte var jag står i den frågan. Ta din medicin.