De kan ju vara så att de använt handskar och därför inte jordat sig tillräckligt. När man tankar en bil så skall man normalt hålla i tankmunstyckets handtag som är jordat, men använder man kraftigt isolerande handskar så går det att bygga upp mycket statisk elektricitet. Då skall man veta att asfalten och betongen på bensinstationer har antistattillsatser (typ kolfiber) för att förbättra jordningen. Men nu befann de sig väl vid påfyllningen till cicsternen där skyddet kanske inte är lika bra typ vanlig asfalt.
Helt riktigt.
Barfota och utan handskar är bäst. Sedan måste alla prylar jordas också innan man börjar överföra vätskan.
Denna händelsen, med alla efterdyningar ifrån de närmsta sörjande, skulle kunna bli en film. Tänker mig någon svartvit dyster historia att visa på skolor runt om i landet. Detta om något bör väl va en drivkraft för våra kids att göra läxorna och bete sig som folk?
Polisens vädjan – tänd inte sorgeljus vid bensinpumparna!
För att visa sin sorg över den man som omkom efter bensinmacksbranden förra veckan har sörjande börjat tända ljus vid olycksplatsen i Säffle.
– Snälla, tänd ljusen vid Säffle kyrka i stället. Vi vill inte ha en smäll till, säger Säfflepolisen.
Är detta en Monty Python-sketch? Hur absurd kan världen vara?
Fniss. ..så jävla gött o se såna byfånar få glida runt med det fejset för lite bränsle. Synd inte båda dog o det blev filmat på plats, vore nåt för mgb avdelningen.
Fy fan vilken bra tråd detta va,, måste va något av det bästa/roligast jag läst på väldigt väldigt länge,,, underbara karaktärer sorg spänning humor allt i 1. Borde fan göras en film eller dokumentär på denna historian.