Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
http://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear-eu-idUSKBN1512M6?il=0
Så alla förstår gäller avtalet med Iran och US är alltså inte ensamma om att tagit detta beslut gällande avtalet. Trump har missuppfattat det hela med att tro att han kan riva upp det lite som han vill. Så innan han är insatt i politik och avtal och innan hanTwittrar eller citeras i media kanske man ska kolla upp saker och ting lite extra.
Bla bla bla.
USA kan alltid införa unilaterala krav och sanktioner. Om USA och Ryssland tecknar ett större globalt avtal kan Trump göra vad fan han vill med Iran. Det går dock inte att bomba eller invadera Iran till en rimlig kostnad, Iran är för starkt och för bergigt. Som en korsning mellan Talibaner och SS-Waffen, aj aj, usch, ingen bra idé.
Så Trump fixar det nog på något annat sätt. Har svårt att se att USA kommer göra någon stor kursomläggning gentemot just Iran - så länge de sköter sig, alltså..