Sjukvården skulle kollapsa utan invandrare???
Intressant teori enligt mig.
Att den skulle kollapsa utan invandrare är att tänka jävligt snävt.
Om vi körde ut 2 miljoner babbar ur landet så hade vårdbehovet sett väldigt annorlunda ut.
Citat: Förutom flyktingarnas vårdbehov är det även andra omständigheter som bidrar till konsekvenser för vården i stort. Tolkbehov leder generellt till att besök tar längre tid och därmed att färre besök hinns med.
Tack. Där har vi det svart på vitt. En rapport från Socialstyrelsen fastslår EXAKT vad SD säger.
1 miljon nya babbar belastar vården, utan att vården kompenseras ekonomiskt för det. Och läkarna pratar ofta inte samma språk som denna patientgrupp.
Hur svårt ska det vara att förstå? Hur blind och naiv kan man vara? Hur kan man förneka något så helt uppenbart och logiskt?
Sverige , arma jävla Sverige.
__________________
Senast redigerad av Ollebollesolle 2017-01-14 kl. 21:21.
Har en bekant som jobbar som ambulansförare, enligt honom ska alla hans kollegor rösta på SD 2018, dom är så enormt trötta på att ha göra med alla dessa kulturberikare.
Var inne på akuten med dottern för någon månad sedan. Fick sitta i det vanliga akutväntrummet en kort stund tills dom kom och hämtade oss och satte oss i ett litet skyffe tillsammans med ett 10 tal invandrare, det var stora familjer och inga verkade direkt sjuka. Barnen sprang runt och levde rövare medans de vuxna satt i sofforna o snackade ljudligt. Vi var de enda svenskarna på plats, fick mig en tankeställare där och då faktiskt.
Stockholms läns landsting är den i särklass största beställaren av språktolktjänster med närmare 300 000 språktolkbeställningar under 2015 enbart för primärvården. Landstinget rapporterar ett ökande behov av tolktjänster under 2015 och att det har varit svårt att tillsätta tolkuppdrag till exempel i språk som dari, mongoliska och nepalesiska.
Landstinget har tre olika ramavtal för tolkförmedlingstjänster: ett för platstolkning, ett för distanstolkning och ett tredje för akuta tolktjänster (expresstolktjänster via call-center). Ramavtalen för platstolkning och distanstolkning rangordnar tre olika tolkförmedlingar vardera.
I nuläget avropar de flesta språktolkanvändare i Stockholms läns landsting själva tolktjänster vid behov, enligt ett avropningsprotokoll. Landstinget håller dock på att utveckla ett webbaserat samordningsverktyg för tolktjänstavrop dit språktolkanvändare ska kunna vända sig med sina beställningar och slippa det stundtals krångliga förfarandet att avropa tolktjänster från en
rangordnad lista. Samordningsverktyget kallas Tolkportalen och introducerades för de största brukarna av språktolk i primärvården under 2015.
I skrivande stund är landstingets 90 största vårdgivarenheter inom öppenvården anslutna till Tolkportalen (dessa 90 står för 40 procent av alla språktolkbeställningar inom öppenvården) och målet är att alla vårdgivarenheter, inklusive slutenvård, så småningom ska vara anslutna. Statistiksystemen för tolktjänster var vid tiden för intervjun under uppbyggnad och det saknas totalstatistik för 2015. En skattning av proportionerna mellan distans- respektive platstolkning är dock att de flesta språktolktjänster för hälso- och sjukvården och tandvården utförs på plats. Befintlig statistisk, som är en kombination av egen uppföljning i Tolkportalen och
inrapporterad statistisk från leverantörerna, visar att 21 procent av all tolkning utförs på distans i början av 2016. Denna siffra inkluderar så kallad expresstolkning. Landstingen har en ambition att minska andelen tolkuppdrag som utförs på plats och har lyckats fördubbla andelen distanstolkning
under det sista halvåret 2015. Stockholms läns landsting har geografiska fördelar vad gäller tillgång till språktolk eftersom de flesta tolkarna är bosatta i länet, vilket gör möjligheten till platstolkning större där jämfört med många andra delar av landet.
Den mesta distanstolkningen sker per telefon. Stockholms läns landsting har startat ett incitamentsarbete kring distanstolkning där det ingår en kartläggning av vilken teknisk utrustning för distanstolkning som vårdgivarenheterna har tillgång till, för att kunna utveckla andra former av distanstolkning än telefontolkning.
Landstinget har inga egna anställda tolkar. Det finns exempel på vårdgivarenheter, framför allt inom akutsjukvården, som har avropat språktolkar i två av de vanligaste tolkspråken (arabiska och farsi) att vara i beredskap på sjukhusen vissa tider av dygnet, för att vara på plats och redo när ett behov
av språktolk uppstår.
Stockholm läns landsting har valt att tillämpa en ersättningsmodell som liknar domstolverkets, där ersättningsnivån följer domstolsverkets taxa, men inte ersätter spilltid. Detta görs för att säkerställa en skälig ersättningsnivå till tolkarna för utförd språktolktjänst och samtidigt att undvika en framtida
budgivning baserad på lägsta pris för utförd språktolktjänst.
Man kan undra om de har snabb tillgång till relevant statistik ute på sjukhusen som DN har kontaktat. Karolinska hade ju t ex valt att inte svara. Om man har siffror så är frågan om man har tittat på rätt statistik. Jag misstänker att man har missat en stor del av de akuta tolkuppdragen när man har frågat sjukhusen. Vid akut tolkbehov så ringer man till en central och får en telefontolk (om det finns någon), sen lägger man på luren och det är klart. Akuta tolkuppdrag dokumenteras kanske inte lokalt på samma sätt som planerade tolkuppdrag?
Tolkningen är ju inte gratis så någon hos landstingets ekonomiavdelning har nog de riktiga siffrorna.
Svartingarna med TBC hepatit HIV tar väl upp en del av kapaciteten obegripligt att dom inte undersöks och hålls i karantän det får man ju göra med djur.
Efter mina år inom sjukvården i Stockholm så fick jag lära mig tidigt att invandrare från Afrika och Mellanöstern är värsta sortens patienter och ytterst få(uteslutande naiva unga kvinnor)vill arbeta i närheten av några miljonprojekt.
Varför?
Kräver mycket, vill träffa alla specialister, ta samtliga blodprover och analyser, tjafsar, högljudda, bråkar, tränger sig före i kön och tar med sig halva släkten till väntrummet(Väldigt vanligt bland Somalier). Ett gammalt ex jobbade på neonatalen Karolinska och gissa vilka som såg till att notan skenade...Somalierna och deras inavlade genetik som bidrar till att många barn föds med handikapp.
SCB eller liknande institut kommer aldrig föra statistik på detta i det offentliga rummet eftersom det skulle gagna SD och anses vara högst oetiskt.
Man kan fundera hur invandringspolitiken sett ut om SD inte fanns, nu är det jobbigt för vissa SD har blivit Sveriges
"scapegoat"
A scapegoat is a person or animal which takes on the sins of others, or is unfairly blamed for problems. The concept originally comes from Leviticus, in which a goat is designated to be cast into the desert with the sins of the community. Other ancient societies had similar practices. In psychology and sociology, the practice of selecting someone as a scapegoat has led to the concept of scapegoating.
Jag jobbar på en akutmottagning i stockholm och kan bekräfta att hälften av alla som söker akut, är invandrare...
Och folk generellt, använder akuten som en jävla vårdcentral och söker för sådant som vårdcentralen ska
sköta. Sjukt störande!
Om SD vinner valet går det inte bromsa den neråt gånde spiralen ändå. Om man nu inte river upp uppehållstillstånd men jag tvivlar starkt att det kommer att ske nej vi står inför en nermontering av välfärd samt ett muslimskt samhälle. Godnatt Sverige.