Citat:
Ursprungligen postat av
why123
Ja, en del är faktiskt väldigt ambitiösa. Att alla invandrare ska bli läkare eller fotbollsproffs har jag aldrig hört talas om. Däremot träffade jag en afghansk tjej som kom till Sverige med sina två bröder för en 15-20 år sedan. Den ene brodern hade utbildat sig till läkare (specialist öron-näsa-hals), den andra brodern gick läkarutbildningen och hon själv skulle börja på den.
Ja, hon hade en väldigt stöttande mamma, det sa hon själv.
Ja, tjejerna är ambitiösa. Väldigt många invandrartjejer ser sin chans att studera och bli något, nåt som oftast är omöjligt i de patriarkala länder de kommer ifrån. I Sverige är kvinnan jämlik mannen, och har samma rätt att studera och arbeta. Oftast motarbetas de dock av familjen, som hellre ser att flickorna faller in i sin traditionella islamiska kvinnoroll. En orsak till konflikter inom familjen.
Invandrarpojkarna anser sig dock inte behöva studera, det är mesigt. De satsar heller på snabba pengar inom knarkhandel eller rån, bilstölder eller annan kriminell verksamhet. Slutar ofta i fängelse eller med en kula mellan ögonen.