2017-05-22, 12:48
  #1525
Medlem
1907.Skanes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnonymousUser1312
Haha ja, och "pu99" som inte ens vågade stå bakom sin egna banderoll
Det var ju förmodligen därför.
Citera
2017-05-22, 18:37
  #1526
Medlem
plousandss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vonSlyna
1. Dålig drogkombo.
2. MDMA på fotboll, varför?


I övrigt bör djurgården värva tillbaka Pelle Olsson. Eller blir Özcan adlad inom djurgårdsfamiljen, bara han kniper en derbypoäng?
Svårt att nämna bra drogkombo när man aldrig rört knarket.
Citera
2017-05-22, 18:51
  #1527
Medlem
tuggishs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Panonios
Riktigt ångest och dålig känsla inför derbyt mot de identitetssökande.
Djurgårns hets består främst i hatet mot AIK, vilket varit extra tydligt inför idag. Det påminner lite om hur man som utifrån har sett Helsingborg hetsa mot Malmö, för att dra en svensk parallell.
Och det är inte så konstigt, lillebrorskomplexet är något man verkar ganska stolta över.
Hatet och rivaliteten finns i allra högsta grad mot Göteborg och Hammarby också, men de är klubbar som i första hand står för något eget, djurgårn har de senaste tio åren reducerats till inget mer än AIK:s antagonist. Man följer AIK:s matcher på sina forum lika slaviskt som sina egna och man hoppas på läggmatcher i oktober varje år.

Detta bottnar både i det sportsliga de senaste åren, men även hur djurgårdare är som människor. Bajen har klassiskt benämnt gårdare som "barn", och känslan av att de ständigt är yngre, har alltid funnits det. Killen som man lättast sätter sig på på skolgården och som sedan växer upp till en väldigt osäker individ. Det är därför djurgårdare aldrig riktigt är sig själva. De går på match iklädda roller, försöker visa upp sidor inför varandra som är väldigt konstlade. Detta leder till Football factory-komplex, uttryck som "boxfresh" och claimande av alltifrån Adidas till Oasis och Stone Roses som "djurgårn!".
Senast igår uppvisades detta skådespel gårdare emellan här på forumet när droger diskuterades och det ansågs "väldigt djurgårn" att fråga okända människor om droger på fotbollsmatch. Ett väldigt talande exempel.

Sen finns den hygglige gårdaren, den ganska välkammade och nyktre 20-åringen från Lidingö, Mälarhöjden eller stan, och han utgör väl egentligen majoritet. Men de som hörs mest är en sån jävla sorglig skara människor som man inte unnar någonting alls ikväll.

HUGA för en förlust mot detta sopgäng - hets!

Tycker du porträtterar en gårdare på en väldigt träffsäkert sätt.

Har alltid trott att det är just den där "lidingö"-grejen som gör att de är så jäkla fjuniga. Typ köpa alla huliganmärken samtidigt, gå och glo hotfullt med tanig 17-åringskropp och sedan hoppa undan om man väl gör ett utfall.

Aldrig sett så mycket sånt någonstans som när djurgårdarna är påväg från en match på tele2.

Det som är mest Dif för mig är den dåliga självinsikten om ovanstående.
Citera
2017-05-22, 19:04
  #1528
Medlem
crippledmfs avatar
Ser rätt tomt ut i Borås

J-Södra har ett bra följe som håller igång och överröstar de gula i Borås såhär i början, t.om lite bengaler haha.
Citera
2017-05-22, 19:07
  #1529
Medlem
Tro inte att man kommer fram till biljettscannern och märker att man köpt biljetter till bortasektionen till DIF-Norrköping.
Citera
2017-05-22, 19:50
  #1530
Medlem
"snube"
Citera
2017-05-22, 19:53
  #1531
Medlem
Wads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av herrwille
Tro inte att man kommer fram till biljettscannern och märker att man köpt biljetter till bortasektionen till DIF-Norrköping.
. Hur slutade det?
Citera
2017-05-22, 20:27
  #1532
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wad
. Hur slutade det?
Blev inget derby för mig.
Citera
2017-05-22, 20:34
  #1533
Medlem
Wads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av herrwille
Blev inget derby för mig.
Fyfan. Stackare.
Citera
2017-05-22, 20:40
  #1534
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av herrwille
Blev inget derby för mig.

Fyfan, lider med dig.
Citera
2017-05-22, 21:09
  #1535
Medlem
SoderortFTWs avatar
Jaha, då blir det vi som får bryta difs svit, hade tänkt att gnaget skulle få den skämskudden...

Ångesten inför juni blev bara större
Citera
2017-05-22, 21:15
  #1536
Medlem
Salorms avatar
Ses i ett annat liv, vi suger och kan dra åt helvete.. Ses när vi vinner ett derby.

Ridå
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in