• 2
  • 3
2017-01-04, 20:05
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Diablo1118
Jag håller med dig om du menar IPS och liknande pensionsprodukter. Det är dock viktigt tycker jag att ha en plan för sin pension och spara ännu hårdare inför denna i tex en ISK som är helt bortkopplad från ditt normala sparande. Det kommer bli allt du har kvar när det väl är dags att pensioneras och eventuella PPM och tjänstepensioner får man se som en eventuell bonus.

IPS är helt värdelöst idag, men tidigare när man kunde göra avdrag var det en bra "produkt".

Till Ts vill jag bara påpeka att det kan vara bra att hålla koll... Du frågar hur mycket du borde ha sparat i nuläget, hur ska någon kunna svara på det utan att veta något övrigt kring din ekonomi? Kommer du vara skuldsatt när du går i pension? Är du nöjd med ett liv på hemmaplan eller vill du resa? Vill du fundera på om du har råd att köpa ny gräsklippare?

Minst 10% av din bruttolön bör du lägga på sparande och då självklart i en ISK bestående av historiskt bra fonder och aktier i beprövade bolag.
Citera
2017-01-04, 20:34
  #26
Medlem
mryangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CelenoII
Man sparar inte till pensionen på banken.

Ja, för gamla iPhones och utgångna Netflix-abonnemang kommer att vara jättebra investerade pengar när man blir pensionär.

Här är en anekdot att fundera över: http://awealthofcommonsense.com/2014...-market-timer/

Eller historien om Tryggve som bara sparade på banken: http://web.archive.org/web/201008131.../jab.se/?p=131

Tror du missförstod mig. Det kommer inte finnas några pensionspengar att betala ut om 10 år förutom att skapa nya krediter. När skapandet av krediter får fritt spel kommer ALLT att bli dyrare som en kompensation för det låga "riktiga" värdet. Detta leder till hyperinflation och dina X kronor i pension kommer räcka till en veckas mat på ICA.

Minusränta - vad betyder det? Det betyder att staten försöker tvinga till investering framför sparande. Detta är lika idiotiskt som det låter. Får människor fler ideer med minusränta? Hittar vi nya råvaror? Ökar vår intelligens så vi kan förädla tillgångarna mer effektivt? NEJ. Dessutom minskar tillgångarna på pensionsfonderna som är beroende av PLUSRÄNTA för att vara långsiktigt försvarbart.

Minusränta är en panikåtgärd i brist på sunt förnuft. Vårt ekonomiska samhälle är i absolut behov av tillväxt. Utan tillväxt = Ekonomiskt implosion. Ökad arbetslöshet, lägre skatteintäkter, höjda statliga utgifter och en negativ spiral utan slut.

Det är fullkomligt möjligt att en gammal Iphone blir mer värd än den framtida pensionen som kommer närma sig noll om 10 år.
Citera
2017-01-04, 22:24
  #27
Medlem
JarlBorsens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
Tack för den klarsynta upplysningen. Nu när du har förklarat det kanske du kan berätta var man får bra avkastning på sitt pensionssparande utan att riskera spekulera bort hela kapitalet?

Lånar ett annat svar som vägledning:
Citat:
Ursprungligen postat av Magban
självklart i en ISK bestående av historiskt bra fonder och aktier i beprövade bolag.
Personligen föredrar jag företag och fonder som ger stabila utdelningar. Då blir man mindre beroende av börsens humör. Viktigt dock att ha utländska utdelande aktier/fonder i en kapitalförsäkring istället för ISK.
Citera
2017-01-06, 23:02
  #28
Medlem
johanjosefssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mryang
Det är inget fel med att bränna pengar på luster. Men när det blir för mycket av det ena blir det mindre av det andra - i detta fall utveckling.

Vad sägs om att istället för att spara till pension, spara till en potatisodling, äppelträd eller hantverkskunskap. Det kommer garanterat ge avkastning oavsett vad som händer med staten.

Bästa rådet i hela tråden.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in