Citat:
Ursprungligen postat av
Stoner1983
Hej!
Ska ansöka om lånelöfte för bostadsköp. Och är väl typ på gränsen till att få det beviljat om jag fyller i mitt billån. Det är en ganska dyr bil och den ska säljas för att övervärdet ska bli en del av kontantinsatsen till min bostad. Det kommer dock ta ca 1-2 månader att avyttra den.
Nu till saken, har kollat min UC vid några tillfällen sedan jag köpte den (ca 2 år sedan) och den krediten presenteras inte på min UC överhuvudtaget.
Om jag nu väljer att inte uppge den till banken, kan dom på något annat sätt se att jag har en bil på finans eller går dom på mina uppgifter som jag uppger + UC då?
Tror inte banken kan se det. Fick lånelöfte för inte så länge sedan då vi letar hus, och bankmannen frågade om jag hade några andra lån men jag svarade nej (Har då ett billån) och det var inga problem.