2016-12-05, 18:03
  #1
Medlem
Verbal.Kints avatar
Hej!

Jag fick för ett tag sen tag i en LP-spelare så jag kan lira mina lp-skivor. Jag köpte ett par fina högtalare av en lokal skivhandlare för några hundralappar som jag skulle vilja använda mig utav till mitt övriga användande i vardagsrummet (läs: PS4, TV, digital musik såsom spotify osv) samtidigt som jag har dem kopplade till min lp-spelare som har inbyggd förstärkare.

Min spontana tanke är någon form av stereo- eller hemmabioförstärkare att koppla både tvn och lp-spelaren till för att på så sätt kunna använda mig utav endast ett par högtalare då jag har varken plats eller lust att fylla rummet med massa högtalare utan vill bara komma ifrån tv-ljudet.

Hoppas ni förstår vad jag menar och har en lösning åt mig, jag kanske är på väg mot rätt lösning annars mottar jag gärna all hjälp då jag inte kan speciellt mycket om denna bit.

Tack på förhand!
Citera
2016-12-05, 18:27
  #2
Medlem
Jernmaskens avatar
hi-fi-klubben, googla.
Citera
2016-12-05, 18:31
  #3
Medlem
Verbal.Kints avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jernmasken
hi-fi-klubben, googla.

Skulle kanske tillägga att jag har googlat på diverse sidor utan framgång då jag inte förstår mig på alla begrepp och dylikt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in