2016-11-28, 19:21
  #1
Medlem
Jag börjar med en tl;dr för detta rätt långa inlägg:

Min idé är att "skapa" ett parti som inte har någon ledning eller ideologi. Dess enda syfte är att vem som helst ska kunna anmäla sig som kandidat för partiet utan att behöva godkännas av någon partiledning och istället vinna sin plats med ett äkta väljarstöd istället. Partiet har inga valsedlar så den kandidat som får flest röster vinner, och inte den kandidat som placerats högst på någon lista som de övriga partierna gör. Ett politikens Anonymous kan man kanske säga, i den mening att det inte finns en ledning utan att vem som helst kan "ta på sig masken" i partiets namn även om kandidaterna inte kan vara anonyma förstås. Poängen är att bryta partiernas makt och stärka folkets.


Bakgrund

Om det demokratiproblem som partiet ska lösa

Fortsätter i nästa inlägg
Citera
2016-11-28, 19:26
  #2
Medlem
Min lösning

Vilka kan tänkas kandidera för partiet?

Vad kan du göra?

Slutligen vill jag säga att de åsikter om att till exempel invandringen skulle vara ett problem, eller att våra politiker skulle vara odugliga är enbart mina egna åsikter. Partiet har inga åsikter annat än att man ska rösta på person och inte parti. Tycker du tvärtemot mig så är det helt ok. Alla åsikter är välkomna.
Citera
2016-11-28, 19:56
  #3
Medlem
AA-suiteds avatar
Hur ska ett parti vars medlemmar inte håller samma åsikt som varandra komma överens om något och kunna bestämma något? Varför skulle jag som väljare rösta fram ett parti trygga principer de framför? Ett parti utan ryggrad som ena dagen är vänsterpartister och andra dagen högerextremister? Ett väldigt ogenomtänkt förslag vilket kommer från en orealistiskt världssyn.
__________________
Senast redigerad av AA-suited 2016-11-28 kl. 20:01.
Citera
2016-11-28, 23:18
  #4
Medlem
Lycka till, säger jag.
Blir ett minst sagt meningslöst parti, då samma parti alltså skulle kunna innehålla kommunister, nyliberaler och nynazister.
I praktiken innebär det ju bara att man får en salig blandning av motsägelsefulla mandat som i praktiken kommer bli "bonusar" för redan befintliga partier i vissa sammanhang.

Någon egen partipolitik är därmed utesluten och då fyller ju partiet ingen funktion.

Helt ärligt är din idé puckar.
Bättre att respektive person engagerar sig i partier som ligger närmast deras åsikter och försöker påverka partiet inifrån. Och finns inget parti: skapa ett parti och samla likasinnade.
Citera
2016-11-28, 23:54
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AA-suited
Hur ska ett parti vars medlemmar inte håller samma åsikt som varandra komma överens om något och kunna bestämma något? Varför skulle jag som väljare rösta fram ett parti trygga principer de framför? Ett parti utan ryggrad som ena dagen är vänsterpartister och andra dagen högerextremister? Ett väldigt ogenomtänkt förslag vilket kommer från en orealistiskt världssyn.

Det är precis det som är poängen. Jag vill komma ifrån att man röstar på parti och att man istället röstar på personen. Så här skriver Dick Erixson om enmansvalkretsar:

Citat:
Makten ska förankras lokalt
Tyngdpunkten i demokratin skulle flytta från partierna till den lokala, vardagliga kontakten mellan den valde och väljarna. Ingen skulle längre kunna rida på ideologiska moln långt över medborgarnas huvuden, utan vara individuellt och personligen tvungen att förankra sitt agerade i riksdagen på hemmaplan.

I enmansvalkretsar måste varje enskild riksdagsledamot stå upp och aktivt skapa personligt förtroende hos väljarna. Det skulle inte längre gå att i anonymitet gömma sig bakom partiets ståndpunkter. Partierna skulle få mindre makt i valet av vilka personer som väljs i politiken. Det skulle ge folket en närmare, rakare och direktare väg in i riksdagen.

...

Enmansvalkretsarna kommer alltså att, även om de är lokala, bli en röst om vilken regering väljarna vill ha. Det skulle inte längre för en miljöpartistisk väljare bli möjligt att strunta i regeringsfrågan och överlämna den makten till miljöpartiets riksdagsgrupp. Den makten hör hemma hos väljarna. Det blir också nödvändigt för politikerna att förhålla sig till regering och opposition på ett tydligare sätt. I dag svajar inte bara miljöpartiet på målet om vilken regering landet behöver. Inom mittenpartierna går det att göra karriär på att kritisera andra borgerliga partier. Detta krypskytte blir kontraproduktivt. Enmansvalkretsar för helt enkelt in regeringsfrågan i politikens absoluta centrum. Och där hör den hemma.
http://erixon.com/pm/249valkretsar.htm

Även om jag inte är förtjust i enmansvalkretsar eftersom det leder till ett tvåpartisystem, utan snarare vill se ett system som vi har nu fast att man röstar på personerna och inte på partiet. Istället skulle grupper bildas i riksdagen bland de personer som delar samma uppfattningar. Det skulle antagligen bli en liberal grupp, en konservativ grupp och en socialistisk grupp, plus några mindre grupper kring andra frågor. Men de skulle vara helt fria att rösta som de själva ville om till exempel EU eller budgeten utan att tvingas av någon partiledning. DÖ skulle vara en omöjlighet för deras lojalitet ligger hos väljarna och inte hos någon grupp eller något parti. Det skulle bli rätt likt EU-parlamentet helt enkelt. Det fungerar där och det har fungerat i Sverige förr innan vi bytte till att rösta på partier.

MEN, eftersom detta är en utopi idag då partierna aldrig skulle släppa ifrån sig sin makt så tvingas man gå den här vägen om man vill personrösta på riktigt. Ett parti som inte är ett parti. Du får chansen att rösta på vilken kandidat du vill och inte den som står på tur på partiets lista. Det blir en chans att rösta på människor som du faktiskt har förtroende för på riktigt!
Citera
2016-11-29, 00:19
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GrottNeger
Lycka till, säger jag.
Blir ett minst sagt meningslöst parti, då samma parti alltså skulle kunna innehålla kommunister, nyliberaler och nynazister.
I praktiken innebär det ju bara att man får en salig blandning av motsägelsefulla mandat som i praktiken kommer bli "bonusar" för redan befintliga partier i vissa sammanhang.

Någon egen partipolitik är därmed utesluten och då fyller ju partiet ingen funktion.

Helt ärligt är din idé puckar.
Bättre att respektive person engagerar sig i partier som ligger närmast deras åsikter och försöker påverka partiet inifrån. Och finns inget parti: skapa ett parti och samla likasinnade.

Tack.

Ja, partiet som sådant ska vara meningslöst och ska inte driva någon partipolitik det är poängen. Det viktiga är människorna som blir invalda. Och det kommer antagligen bli en bonus till de etablerade partierna i början. MEN, det kommer vara mandat som inte partiledningen kan tvinga rösta si eller så, dessa personer har kommit in i riksdagen på egen hand och står inte i beroendeställning till någon annan än väljarna.

Att försöka påverka partier inifrån är otroligt svårt och man som jag skrev så måste man anpassa sig för att passa in om man vill komma någon vart. Att starta ett parti som passar ens åsikter är än svårare att lyckas med. Det är detta som är problemet, att partisystemet vi har nu dödar alla nya tankar som kommer från väljarna. Alla nya idéer kommer från politikerklassen själva som avskiljt sig från folket. De är som företag som gör kundundersökningar och ser trender som de bygger sin politik utifrån, istället för att vara personer som valts av folket för dess egenskaper och åsikter, som det borde vara i en riktig demokrati.

Vad får man för politiker om man har partier som agerar som företag och vill passa så många som möjligt? Man får just de fega, ryggradslösa politiker som inte vill stöta bort någon av sina kunder/väljare. Om man istället låter folket välja sina representanter fritt, ja då får man personer med en klar vilja som inte räds att sticka ut. Personer som vinner sina egna väljare och inte behöver hålla sig lagom för att inte skrämma bort någon annan väljargrupp. De behöver inte bry sig om hela skalan av väljare, de kan nöja sig med de som gillar deras profilfrågor.

Ta invandringen som ett exempel. Det fanns många väljare som tyckte det var fel. Ändå dröjde det ända till 2010 innan det fanns några invandringskritiker i riksdagen. Hade man valt sin politiker istället så hade det från dag ett när människor börjat uppfatta invandringen som "problematisk" funnits politiker som också motsvarade den åsikten. Men jag tror aldrig att det problemet ens uppstått om människor själva valt sina politiker. Det hade genast funnits en debatt kring invandringens problem i riksdagen, och därmed i hela samhället. Det hade funnits någon som kunde säga ifrån, eller ifrågasätta utan att behöva oroa sig för att bli kickad ur partiet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in