Citat:
Ursprungligen postat av
ReAnimater
Nu är detta iofs en artikel från -03 men Ulf Lundell är ingen fattiglapp.
http://www.aftonbladet.se/nojesblade...cle10417509.ab
Ingen fattigstackare, men inte heller rik som ett troll. Under lång tid var mina aningar att han skulle ha blivit medlem i Miljardärsklubben, men medlemsansökningen ligger fortfarande och väntar på att skickas in.
Detta förutsatt att han inte hunnit skrapa ihop nödvändiga pengar på 13 år och att Aftonbladet hade rätt uppgifter i sin artikel, förstås.
Som jag ser det är dessa spekulationer inte mer än såna. Från olika håll kommer uppgifter om hur många skivor artisten sålt och är man noga tar man genomsnittet av priset under tiden dessa varit ute, multiplicerar med antalet sålda, drar av skatt och avrundar lite. På samma sätt gör man med konserter där antalet sålda biljetter rapporteras och arenans antal platser finns tillgänglig som när konserten "sålt slut" antas vara fullsatt.
Man bör dock betänka att det är många som ska dela på intäktskakan; skivbolag, roddare, hotell, fordringsägare, staten och allmänna omkostnader tillkommer. Vad som blir kvar per såld skiva eller konsertbiljett är inte så mycket och är man då flera i bandet får man dela med fler. Man får sälja nyckelringar, visselpipor och t-shirtar med bandnamnet på för att hjälpa upp lönsamheten. Krimskramset är inte sällan en stor inkomstkälla för världsartister, svenska får ofta nöja sig med att vara med i först något talangjaktsprogram,
Skavlan för att lära folket deras namn och sedan
Bingo-Lotto alternativt
Allsång på Skansen några år senare för att inte bli bortglömda.