Citat:
Ursprungligen postat av
luggas78
Tack för tips! Det är en salstenta på 7,5 poäng.
Tar sån tid att se alla föreläsningar, men kanske klokt ändå?
Tänkte annars att man klarar sig genom att plöja litteraturen...
Missförstod dig lite innan och fattade det som att det bara fanns föreläsningsanteckningar/powerpoints men att du missat själva föreläsningarna. Nu när jag fattar att det finns videoföreläsningar är det ju faktiskt ännu bättre!
Du bör absolut titta på dem. Föreläsningarna är det som läraren tycker är viktigt och är är generellt det som kommer komma på tentan, så det brukar vara det mest tidseffektiva sättet. Det som står i boken men inte gås igenom på föreläsningen tycker jag inte att du bör lägga någon större vikt vid. Tvärtom kan de ju även ta upp sånt som inte står i boken. Så jag skulle säga att föreläsningarna är det viktigaste att ha i ryggen.
Ett tips som jag VERKLIGEN rekommenderar är att göra ett schema för veckan!

Beror ju helt på hur mycket tid du har att lägga och hur många föreläsningar det finns, men om du t ex har 10 föreläsningar och 6 dagar kvar, skulle jag nog dela in veckan i "halvdagar", så att man tittar på två föreläsningar varje dag, (och sen pluggar om samma oråden). Sista dagen lämnas till repetition. Nu kan det ju bli andra siffror för dig men som ett exempel.
Förutom att man får en överblick och struktur på sitt pluggande gör detta även att man märker direkt när man hamnar efter schemat, vilket är väldigt lätt hänt. Annars blir det lätt så att man märker dagen innan att man har hälften kvar att plugga.